Zdroj: CzechTrade

Rakouský elektrotechnický a elektronický průmysl zažívá boom

S obratem téměř 20 miliard eur a přibližně 70 000 zaměstnanci v oboru je rakouský elektrotechnický a elektronický průmysl jedním z největších průmyslových oborů v alpské republice.

„V roce 2021 dokázal elektrický a elektrotechnický průmysl zvýšit svou produkci o pozoruhodných 14,9 % na 19,73 miliardy eur oproti roku 2020. Pozoruhodné je, že nárůst zaznamenala všechna odvětví,“ uvedla Marion Mitsch, výkonná ředitelka Asociace elektrotechnického a elektronického průmyslu (FEEI).

Ilustrační fotografie

Pro letošní rok počítá asociace s nárůstem tržeb kolem deseti procent. Vzhledem k vyšším cenám se jedná pouze o malý nárůst výroby. Sdružení poukazuje také na velkou nejistotu a četná omezení výroby kvůli problémům v dodavatelských řetězcích. K tomu se přidává nedostatek kvalifikovaných pracovníků a rostoucí náklady, které bylo možné přenést jen v omezené míře.

Rozdělení jednotlivých sektorů elektrotechnického a elektronického průmyslu ukazuje, že produkci v roce 2021 výrazně zvýšily zejména elektronické součástky (nárůst o 27,4 %). Produkce rozvodných a spínacích zařízení vzrostla o 12,0 % a motory, generátory a transformátory o 11,3 %. Nárůstu 10,6 % dosáhl také sektor služeb EEI.

Český dodavatel uspěl v prestižním CERNu. Co tam firmy Arbyd dodala?

Rakouské firmy v oboru EEI vyvezly v roce 2021 produkty a služby za 17,65 miliardy eur, což ve srovnání s rokem 2020 znamená nárůst o 17,4 %. Podíl exportu na celkovém obratu EEI činil 84,2 %. Třemi nejvýznamnějšími exportními zeměmi byly Německo, USA a Čína, přičemž exportní kvóta do USA vzrostla o nadprůměrných 21,5 %.

Firmy v oboru znepokojuje nedostatečné zabezpečením dodávek energie, surovin a základních technologií. Panuje snaha o zohlednění elektrotechnického a elektronického průmyslu v zákoně o kontrole energetiky – tedy upřednostnění dodávek energie v případě jejího nedostatku.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: industriemagazin.at

• Oblasti podnikání: Elektronika a elektrotechnika
• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí