Zdroj: CzechTrade

Rakouský export poprvé překonal hranici 100 miliard eur

Rakousku se díky prudkému nárůstu exportu a snížení importu podařilo snížit deficit obchodní bilance, ve kterém se až na pár výkyvů již několik let pohybuje.

V první polovině roku 2023 rakouský vývoz prudce vzrostl, a to až k dosud nedosažitelné hodnotě přes 100 miliard eur. Dovoz přitom mírně poklesl, a tak se obvyklý deficit v obchodní bilanci snížil o téměř 6 miliard eur.

Ilustrační fotografie

Konkrétně vzrostly rakouské vývozy v prvním půlroce o 5,9 % na 102,17 miliardy eur a vývozy se snížily o 0,2 % na 105,59 miliardy eur. Deficit obchodní bilance tak klesl z minulých 9,32 miliardy eur na pouhých 3,42 miliard eur.

Nejdůležitější dováženou komoditou je pro Rakousko plyn, který se dováží převážně z Ruska. I přes to, že se po válce na Ukrajině Rakousko snaží svůj dovoz plynu z Ruska snižovat, jeho podíl se v červenci 2023 pohyboval okolo 66 %.

ExportMag.cz: Čipy a jízdní kola. V čem ještě exceluje malý velký Tchaj-wan?

Přestože cena plynu ve srovnání s předchozím rokem klesla, zaplatilo Rakousko v první polovině tohoto roku za dovážený plyn z Ruska 2,4 miliardy eur, tedy o polovinu více než před válkou. Export do Ruska naopak klesl o čtvrtinu na 0,7 miliardy eur.

Obzvlášť dobře se rakouskému zahraničnímu obchodu dařilo v červnu. V tomto měsíci přinesl dokonce přebytek. „Výrazný pokles dovozní hodnoty plynu v kombinaci se zvýšeným vývozem strojů a vozidel se v červnu postaral o přebytek 71 milionů,“ říká generální ředitel Statistik-Austria Tobias Thomas.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: diepresse.com, energie.gv.at, ceicdata.com

• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí

Doporučujeme