Rakouští hoteliéři hledají nové podnikové strategie

Pandemie, nedostatek kvalifikovaných pracovníků a také vysoká míra inflace nutí podniky v hotelovém průmyslu k přehodnocení dosavadních obchodních modelů. Jednou z cest, kde hledat inspiraci je veletrh Alles für den Gast. Na něm svou nabídku mohou představit i čeští exportéři.

Hotely v Rakousku se musí přizpůsobit negativním externím vlivům. Podle předsedkyně Hotelové asociace Rakouské hospodářské komory (WKO) Susanne Kraus-Winkler by některé z nich mohly například omezovat večerní provoz ve všedních dnech, a naopak se více zaměřit na volné dny jako jsou svátky a neděle.

Ilustrační foto - hotelový pokoj
Ilustrační fotografie

Jedním z trendů posledních měsíců je nárůst krátkodobých rezervací ze strany zákazníků (většinou v rozsahu dvou až tří dní), který zaznamenalo až 83 procent dotazovaných podniků. Velká míra flexibility je v současné době hlavním požadavkem zákazníků.

Pandemie má za následek výrazně vyšší počty místních rakouských a také německých turistů v porovnání s předchozími lety. Naopak z ostatních zemí přijíždí návštěvníků méně. S poptávkou na léto je podle průzkumu momentálně spokojeno 56 procent hoteliérů, přičemž zhruba třetina z nich očekává vytíženost přes 70 % vlastní ubytovací kapacity.

Rakouští hoteliéři se snaží rozšiřovat nabídku služeb, trendem poslední doby jsou například glampingové salónky. Některé z nich se mohou nacházet přímo v hotelové zahradě nebo u bazénu, přičemž mají poměrně univerzální využití – od soukromých lázeňských procedur, přes exkluzivní stolování, až po ideální místo na koktejl. Příležitost trávení volného času v blízkosti přírody zákazníci oceňují.

Kazachstán po nepokojích? Ekonomiku čekají změny

Hlavní platformou pro prezentaci nejnovějších trendů v odvětví hotelnictví a gastronomie je mezinárodní veletrh Alles für den Gast, který se koná v listopadu tohoto roku v rakouském Salzburgu. Jedná se o veletrh, který je v Rakousku považován za nejvýznamnější událost v oboru, a je tak ideální příležitostí k navázání nových obchodních kontaktů.

Každoročně jsou také desítky firem zapsány na čekací listinu se zájmem o účast, což je v rámci rakouských veletrhů naprosto výjimečné a svědčí o kvalitě této události. Agentura CzechTrade na tomto veletrhu již tradičně organizuje společný český stánek. České firmy se zde tak mohou prezentovat a využít současné situace, kdy rakouští partneři hledají nové produkty a přehodnocují své tradiční obchodní modely. Zájemci o účast nebo více informací o společném stánku se mohou obracet přímo na rakouské zastoupení CzechTrade na vienna@czechtrade.cz.

Zdroj: Orf.at, Ots.at
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas | Služby
• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí