Rakouští vinaři vyvezli v první polovině roku více vína

Díky znovuotevření v odvětví gastronomie došlo v první polovině roku k silnému nárůstu exportu rakouského vína, a to téměř o 10 procent.

Celosvětové uvolňování protikoronových opatření a znovuotevření v odvětví gastronomie vedlo v první polovině roku k silnému nárůstu exportu rakouského vína. Jeho hodnota se vyšplhala o čtvrtinu na více než 111 milionů eur.

Ilustrační fotografie

Agentura na podporu rakouských producentů vína Austria Wein Marketing (ÖWM) v úterý oznámila, že došlo také k nárůstu objemu, a to skoro o 10 procent. Uvádí však, že oživení na domácím trhu stravovacího průmyslu stále postupuje pomalu.

„Nejdůležitější prodejní kanál, gastronomie, i nadále pociťuje důsledky pandemie, zejména v městských oblastech,“ řekl šéf ÖWM Chris Yorke. Je třeba, aby mohly hotely a restaurace otevřít během lyžařské sezóny. Pozitivně hodnotí Yorke zpětnou vazbu od místního obchodu s vínem, který hlásí nárůst. 

Priorita při českém předsednictví v Radě EU? Východní partnerství

V zahraničí jsou rakouská vína žádaná. Německý trh, který je citlivý na cenu, vzrostl v první polovině roku o 15 procent, Švýcarský o 21 procent a USA o 33 procent. Ve skandinávských zemích bylo dosaženo zvýšení hodnoty o 14 procent, Belgie a Nizozemsko vzrostly celkem o 37 procent. 

„Velmi nás těší také nárůst o 52 procent ve Spojeném království navzdory jeho vystoupení z EU,“ pochvaluje si Yorke. Pozitivní vývoj tržeb zaznamenala také Kanada o 111 procent a asijské trhy v Japonsku o 52 procent a v Číně dokonce o 247 procent. „V této souvislosti je třeba zmínit, že vývoz vína byl v první polovině roku 2020 navzdory koroně také docela stabilní,“ dodává Yorke. 

V rámci jednotlivých produktových skupin dosáhla obzvláště velkého nárůstu šumivá vína, a to o 45 procent, ale z hlediska tržeb prudce stoupla také bílá a červená jakostní vína v lahvích (+33 procent, respektive +18 procent). Průměrná cena za litr vína je aktuálně 3,02 eura, což šéf ÖWM označuje za potěšující.

Zdroj: Vienna online
Zpracoval kolekstov zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.

• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí