Registrace kryptoměn v japonských směnárnách se dočká zjednodušení

Připravovaný seznam bezpečných kryptoměn urychlí zdlouhavý proces schvalování nových licencí pro směnu měn, který je jednou z hlavních příčin stagnace japonského trhu s kryptoměnami.

Japonská asociace The Japan Virtual and Crypto Assets Exchange Association (JVCEA), sdružující 31 provozovatelů kryptosměnáren, chystá do konce března uveřejnit seznam 18 kryptoměn, s kterými budou moci nově japonské kryptosměnárny obchodovat bez nutnosti screeningu ze strany kontrolních orgánů. Seznam mají tvořit zpočátku nejznámější měny jako bitcoin, ethereum, XRP či Litecoin, do budoucna by se ale měl nadále rozšiřovat.

Ilustrační fotografie

Podmínkou pro přidání nové měny do seznamu je její zařazení mezi směnitelné měny u minimálně tří členských směnáren JVCEA, kdy navíc minimálně jedna z nich musí mít měnu v nabídce více jak půl roku. Jedná se tak o výrazně zrychlení současného stavu, kdy např. nově zaregistrované směnárna musela zdlouhavě žádat o schválení licencí pro směnu i u základních kryptoměn jako bitcoin či ethereum, a který asociaci JVCEA znemožňoval soustředit více sil na registraci nových, v zahraničí populárních kryptoměn.

V současnosti je v Japonsku možné oficiálně obchodovat pouze se 40 měnami (americká Coinbase jich nabízí téměř 140), a byrokratickými procesy přidušený japonský trh tak nevyhnutelně trpí odlivem obchodníků, kteří raději využívají zahraniční směnárny se širší nabídkou. Ostatně stagnaci trhu, který ve velkém ztrácí na zahraniční konkurenci, lze demonstrovat na hodnotě kryptoměn drženými uživateli členských směnáren JVCEA ve srovnání s uživateli výše zmíněné Coinbase – rozdíl mezí 9,8 mld. dolarů a 278 mld. dolarů je zcela vypovídající.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Nikkei Asian Review

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Investice | Software a ICT služby
• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí