Rekordní export Jižní Koreji díky vývozu čipů

Export Jižní Koreje se již 11. měsícem v řadě opět navýšil, a to rekordním zvýšením o 16,7 %, ukázaly říjnová data.

Export si udržuje solidní růst navzdory rostoucím obavám z šíření variant covidu-19 po celém světě. Podle údajů shromážděných ministerstvem obchodu, průmyslu a energetiky dosáhly odchozí zásilky minulý měsíc 55,8 miliardy USD.

Měsíční údaj byl nejvyšší od doby, kdy Jižní Korea začala shromažďovat taková data v roce 1956. Předchozí rekord činil 55,4 miliardy USD vykázaných v červenci tohoto roku.

Dovoz se vyšplhal o 31 % na 51,6 miliardy USD, což vedlo k přebytku obchodu ve výši 4,2 miliardy USD. Pro zemi to znamenalo 17. po sobě jdoucí měsíc, kdy vykázala obchodní přebytek. Vývoz čipů zvýšil o 28,2 % na 12,1 miliardy USD, a to díky solidní poptávce po vydání nových smartphonů. Globální provozovatelé serverů také rozšířili své investice, což vedlo k vyšší poptávce po čipech.

Mezi další významné vítěze patřily petrochemické výrobky, jejichž dodávky meziročně vzrostly o 52 % na 4,7 miliardy dolarů v důsledku silné poptávky ve stavebnictví. Export ropy také vyskočil o neuvěřitelných 79 % uprostřed omezených dodávek ropy po celém světě.

Zahraniční prodeje ocelářských výrobků vzrostly o 42 % v důsledku zvýšení globálních cen. Tržby z prodeje automobilů naopak v důsledku globálního nedostatku automobilových čipů klesly o 6,1 % na 3,5 miliardy dolarů. Export autodílů také klesl o 5,1 %.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest Jižní Korea.
Zdroj: Yonhap News
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby
• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí