Retail parky v Rakousku jsou na vzestupu

Navzdory restriktivnímu přístupu rakouské legislativy o územním plánování se centra specializovaných prodejen nadále rozrůstají. Jejich počet, stejně jako celková kapacita areálů, se stále zvyšuje.

To ukazuje průzkum zadaný obchodním sdružením Handelsverband. Celkem 280 retail parků; 6,4 milionu metrů čtverečních celkové prodejní plochy, 8000 obchodů a tržby 17 miliard eur.

Ilustrační fotografie | Roman Tiraspolsky / Shutterstock.com

Každé čtvrté euro končí v retail parcích. Ty tak stále více přebírají roli lokálních zásobovacích center. Podle Romana Schwarzeneckera, jednatele a prokuristy ve společnosti Standort+Markt jsou na ústupu obchody s módou, přibývají však fast-food restaurace. Žebříčku prodejů vedou obchody s potravinami, mezi nimi s 214 filiálkami vítězí Hofer.

Hannes Lindner, výkonný ředitel Standort+Markt, vidí oblasti retailových parků jako tiché vítěze krize: „Pokud se v rakouském maloobchodu stále něco děje, bude to v aglomeracích maloobchodních parků, to by mohl být obecný soud posledních tří let.“ Zatímco ve městech již prostor ubývá a v obchodních centrech přinejlepším stagnuje, ve specializovaných maloobchodních aglomeracích stále dochází k mírnému růstu.

Jak vypadá mistrovská židle? Přečtěte si o nábytkářské značce Master and Master

Vzhledem k nižším nájmům, dostupnosti parkovacích míst, bezbariérovosti jednopodlažních obchodů a jednoduchým půdorysům obchodních ploch jsou tyto zóny přirozeně atraktivní. Schwarzenecker očekává, že potraviny, drogerie a diskonty budou chtít stále více expandovat. Mimoměstské nákupní zóny se budou pomalu rozrůstat a přibližovat se tak městům.

Zdroj: Standort-markt.at; Regal.at
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.

• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod | Služby
• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí