Revitalizace kanálu na kolumbijské řece Magdaleně odstartuje příští rok

Po 10 letech čekání se rozbíhá projekt znovuzprovoznění kanálu Del Dique.

Po více než 10 letech se rozběhly přípravy výběrového řízení na obnovu kanálu Canal del Dique. El Dique je umělé rameno řeky Magdaleny, které postavili Španělé v 16. století kvůli spojení pobřežního města Cartagena de Indias s hlavním říčním koridorem v zemi.

Po několik století byl kanál osou regionální ekonomiky mezi departamenty Bolívar a Atlántico. Bohužel v listopadu 2010 voda z kanálu zaplavila celkem 15 obcí v této oblasti a negativně ovlivnila životy 170 000 obyvatel. I přes lokální projekty rekuperace kanálu se za poslední desetiletí nepodařilo provoz kanálu zcela obnovit.

Vláda Ivána Duqueho zahrnula tento megaprojekt do tzv. páté generace koncesí (5G) a prezident oznámil, že v první polovině příštího roku zadá projektové práce. Ministryně dopravy Ángela María Orozco odhaduje, že nabídkové řízení bude zahájeno v březnu 2021 a smlouva bude přidělena následně v říjnu.

V současné době se projekt nachází v procesu předběžné kvalifikace. Do obnovy kanálu bude investováno 2,2 bilionu pesos, na kterých se státní kasa bude podílet 1,56 bilionu a obce částkou 700 miliard pesos. Odhadovaná doba výstavby je 51 měsíců.

Tento projekt je klíčovým z hlediska infrastruktury v regionu. Umožňuje totiž spojení mezi rafinériemi v Cartageně a Barrancabermeja. Z veškerých komodit převážených po řece Magdalena tvoří přibližně 80 % uhlovodíky. Dalším přínosem bude vytvoření nových pracovních míst v regionu. Projekt také zmobilizuje 85 % říční dopravy v zemi a pomůže celkem 20 obcím, které jsou závislé na kanálu kvůli zavlažování zemědělské půdy.

Nedílnou součástí tohoto projektu je obnova ekosystémů, které byly zničeny také díky obnovovacím pracím v průběhu posledních desetiletí. To byl také jeden z důvodu, proč se v roce 2010 v důsledku silných dešťů a fenoménu La Niña roztrhla část přehrady v obci Santa Lucía (dep. Atlántico), což vedlo k zatopení jižní poloviny departmentu.

Nyní je cílem tohoto projektu udržet kontrolu nad sedimentem mezi kanálem a zátokami Cartagena a Barbacoas, kontrolovat možné povodně a hladinu vody v kanálu a obnovit ekosystémy národního přírodního parku Corales del Rosario a San Bernardo. Za tímto účelem budou vybudovány dva systémy zdymadel v oblastech Calamar a Puerto Badel. Po znovuzprovoznění kanálu se počítá, kromě přepravy zboží a komodit, také s provozem turistické dopravy.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie
Zdroj: www.portafolio.co
• Oblasti podnikání: Investice | Voda, odpady a životní prostředí
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí