Zdroj: CzechTrade

Revoluční změny v minimální mzdě v Kolumbii

Kolumbijská ministryně práce Gloria Inés Ramírezová potvrdila podepsání dekretu o zvýšení minimální mzdy, který vstoupí v platnost 1. ledna 2023.

Ačkoliv bylo zvýšení minimální mzdy oznámeno již před několika dny, teprve nyní byl podepsán zákon, který pevně stanovuje nárůst o 16 %, čili na 1 600 000 pesos (7 700 korun). O 20 % se také zvýší příspěvek na dopravu, který bude v novém roce 140 000 pesos.

Ilustrační fotografie

Na pomoc s částečnou úhradou dopravného mají podle zákona nárok všichni Kolumbijci, kteří vydělávají státem stanovené minimum. Na těchto hodnotách se 15. prosince dohodli zaměstnavatelé, zaměstnanci a vláda v rámci Stálé komise pro dohodu o mzdové a pracovní politice.

Revolučním rozhodnutím ministerstva je také deindexace některých výrobků a služeb, jejichž nárůst ceny je v současné době neodůvodněně vázán na růst minimální mzdy. Jinými slovy současná vláda chce, aby minimální mzda reálně rostla a v budoucnu s ní nebylo spojeno automatické zdražování některých výrobků a služeb.

Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

Od 1. ledna se tato významná změna bude týkat přibližně 60 položek včetně spoluúčasti ve zdravotnictví, léků, notářských poplatků, pokut, registračních poplatků, dopravních služeb atd. V následujících týdnech bude uvolněno dalších 154 položek.

Podle ministryně se jedná o historickou dohodu, která poprvé chrání kupní sílu a mzdy nejchudších vrstev obyvatelstva Kolumbie.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie.
Zdroj: portafolio.co

• Oblasti podnikání: Obchod | Ostatní | Služby
• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí

Doporučujeme