Lotyšsko: Rižský dopravní podnik vyhlašuje zakázku na nákup elektrobusů

Riga v rámci ozelenění své veřejné dopravy plánuje nákup 35 (+17) elektrobusů.

Podle informací na webových stránkách Úřadu pro monitorování zakázek (Iepirkumu uzraudzības birojs) vyhlásila společnost samosprávy města Rigy SIA Rīgas satiksme konkurz na nákup elektrických autobusů. Odhadovaná smluvní cena je 34,3 milionu eur. Přihlášky v první fázi zadávání veřejných zakázek informující o účasti na zakázce je nutné podat do 21. října.

Podle informací zástupkyně Rīgas satiksme Baiby Bartaševiče-Feldmane poskytnuté agentuře LETA, je účelem zakázky určit dodavatele, který vyrobí a dodá 35 elektrobusů a jejich náhradních dílů za technicky a ekonomicky nejvýhodnějších podmínek. Zadávací dokumentace předpokládá možnost zadat dodatečnou objednávku na dodávku dalších 17 elektrobusů a jejich náhradních dílů.

Plánuje se přilákat spolufinancování z Fondu soudržnosti Evropské unie na nákup elektrobusů. Celková maximální výše nákupu, včetně nákupu 35 elektrobusů a jejich náhradních dílů, jakož i nákupu dalších 17 elektrobusů a jejich náhradních dílů, je plánována na 34,3 milionu eur. Celková doba platnosti smlouvy je pět let, s výjimkou záručních dob.

„Doufáme, že se o tuto zakázku bude ucházet široká škála uchazečů, aby si mohli vybrat opravdu nejlepší a ekonomicky nejvýhodnější nabídku. Zvolený způsob zadávání zakázek proběhne ve dvou fázích. V první fázi proběhne výběr uchazečů, zatímco ve druhé fázi budou vybraní uchazeči vyzváni, aby předložili své nabídky, nabídky zadavatel vyhodnotí a navrhne uzavření smlouvy,“ vysvětluje člen představenstva Rīgas satiksme Andris Lubāns.

Během příštích pěti až sedmi let bude muset Rīgas satiksme vyměnit nejméně 255-260 autobusů s naftovými motory. Jsou již zastaralé a alespoň část veřejné dopravy bude muset přejít na elektrickou, protože postupné ozelenění veřejné dopravy se stane od roku 2024 povinným.

Společnost dosud prováděla testovací cesty pro elektrické a vodíkové autobusy v Rize. V roce 2020 činily příjmy Rīgas satiksme 182,9 milionu eur, což je o 25,9 milionu eur méně než v roce 2019. Výdaje činily 181 milionů eur a podařilo se je snížit o 19,1 milionu eur. EBIDTA společnosti v roce 2020 činila 46 milionů eur, což je ekvivalentní ukazatel pro rok 2019, kdy to bylo 46,9 milionu eur. Společnost loni dosáhla zisku více než jeden milion eur.

Rīgas satiksme byla založena v roce 2003 a její status odpovídá kapitálové společnosti, která je 100% vlastněna samosprávou města Rigy. Rīgas satiksme vlastní kapitálové podíly v následujících kapitálových společnostech – SIA Rīgas karte (51%), SIA Rīgas acs (100%). Společnost má v současné době kolem 3 800 zaměstnanců.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Lotyšsko se sídlem pro celé Pobaltí.
Zdroj: DIENA LV
• Teritorium: Evropa | Lotyšsko | Zahraničí