Robotická chirurgie zažívá v Chile boom


  • Země: CL – Chile
  • Datum zveřejnění: 04.07.2019

První chirurgické roboty byly do Chile dovozeny již v roce 2009, v současné době jsou v zemi již využívány desítky těchto zařízení. Například na klinice Indisa byly nejdříve nasazeny první robotické přístroje na operaci prostaty, nyní se zde využívají roboty nejen v urologii, ale též v gynekologii nebo gastroenterologii.
Onkologický institut FALP poprvé nasadil roboty na operace svých pacientů v roce 2015. Vedení tohoto institutu si pochvaluje větší přesnost robotů, snížení doby čekání na zákrok a lepší výsledky léčebného procesu.
Clínica Alemana využívá roboty v případě léčby rakoviny prostaty nebo při odstraňování nádorů na ledvinách. Překážkou ve větším nasazení robotů v chilském zdravotnictví byla doposud vysoká cena těchto zařízení, proto jsou v současnosti využívány jen v soukromém zdravotnickém systému. Avšak i v této oblasti dochází ke změnám a ceny nových zařízení výrazně klesly, takže také veřejné zdravotnictví již vážně uvažuje o zřízení prvních robotických pracovišť ve svých nemocničních zařízeních.

Pramen: Diario Financiero
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Santiagu de Chile

Souborové přílohy

Pravidelné novinky e-mailem