Robotické rameno z Nizozemska míří do vesmíru

Rameno bude odvádět těžkou práci na mezinárodní vesmírné stanici ISS a bude působit jako určité lešení, které bude kontrolovat vnější poškození vesmírné stanice.

Masivní robotické rameno, postavené společností AirBus Defence and Space se sídlem v Leidenu, míří koncem července do vesmíru. Celých 35 let poté, co bylo poprvé navrženo. Spuštění Evropského robotického ramena (ERA), které je dlouhé přes 11 metrů a stálo přibližně 360 mil. eur, bylo kvůli technickým potížím opakovaně odloženo, ale nyní proběhne na ruském Bailonur Cosmodrom.

Nostalgia for Infinity / Shutterstock.com

Mluvčí Nizozemské vesmírné kanceláře Jasper Wamsteker k projektu sdělil: „Rameno umí přepravovat materiály z vnitřku stanice ven. To usnadní práci astronautům, kteří nebudou muset tak často vystupovat do volného prostoru. Může také přemisťovat samotné astronauty.

ERA měla být původně přepravena na ISS již  v roce 2002, ale tento výlet se zrušil. Ani další plány v letech 2007 a 2012 se neuskutečnily. Nizozemsko zaplatilo přibližně 235 mil. eur z celkového účtu.

Zdroj: www.dutchnews.nl
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Nizozemsko s působností pro celý Benelux.
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Nizozemsko