Robotický kurýr

Průmysl 4.0 naráží na obrubník

Nizozemský řetězec Albert Heijn, dominující člen koncernu Ahold – Delhaize, zkouší robotické kurýry pro rozvoz nákupu do domu. Průmysl 4.0 je trendy a Appie (zdrobnělina Alberta, lidové označení pro Albert Heijn) trendy následuje – tento kurýr nemá řidiče. Zaměstnanci supermarketu „pouze“ naloží objednané zboží a robota vyšle na místo určení. Celý jeho pohyb je kontrolován kamerami a senzory.
Robot – poslíček byl vyvinut švýcarsko-německou technologickou společností Teleretail. Testování elektrického vozidla, tedy spíše vozítka, jež je schopno samostatného pohybu v rozsahu osmi kilometrů od řídícího střediska, začalo minulý týden v kampusu eindhovenské univerzity a není mu zatím umožněno opustit univerzitní brány.
Pokus s robotickým kurýrem byl již uskutečněn, a to skupinou pizza řetězce DOMINOS (sýrová kůrka na pizze!). Podle Andre te Wolde, šéfa řetězce, test proběhl úspěšně. Podle něj jsou zde však 2 problémy – pro provozovatele právní (jak dostat kurýra legálně na silnice bez ohrožení veřejné bezpečnosti) a pro robota ten praktický (jak se dostat přes obrubník vyšší než 10 centimetrů).
Má to stále jednu vadu – objednatel bude stále muset vyjít ze dveří, aby nákup převzal…

Zdroj: www.dutchnews.nl
Sestavil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux

Pravidelné novinky e-mailem