Omán zavede v roce 2021 DPH

Omán bude dalším státem v GCC, který zavede DPH. Jeho výše bude 5 %.

Delší dobu již Omán zvažuje zavedení DPH, jak se k tomu zavázaly všechny členské státy GCC. Do současné doby tento krok prozatím neučinil z obav ekonomického dopadu pro místní obyvatele, jenž k tomuto nebyli nakloněni. Nicméně ekonomická krize způsobená pandemií koronaviru a nízkých cen ropy, které Omán silně zasáhly, místní administrativu přesvědčila o nutnost za současné situace ji zavést.

Omán v letošním roce očekává kvůli ekonomické krizi deficit státního rozpočtu ve výši 16 % HDP. Omán je v regionu největším exportérem ropy mimo státy OPEC a nízké ceny této suroviny představují vážný výpadek přijmu pro státní rozpočet. Zavedením DPH od roku 2021 slibuje příjem ve výši 780 mil. USD, což představuje více než 1 % plánovaného HDP. Výnos bude možná ještě větší, kdy se lze tak domnívat i dle zkušenosti ze SAE, kde bylo DPH zavedeno od roku 2018.

Vláda SAE pro první rok předpokládala výnos pro státní rozpočet ve výši 3,3 mld. USD, ve skutečnosti byl ale 7,4 mld. USD. Omán se tak stane čtvrtou zemí GCC, která DPH zavede. Aktuálně je daň již v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech a Bahrajnu.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Dubaji
Zdroj: https://www.arabianbusiness.com
• Oblasti podnikání: Daně, účetnictví, pojištění
• Teritorium: Omán