Zdroj: CzechTrade

Role Kanady v dodavatelském řetězci baterií letos výrazně posílila

Kanada zaostává ve výrobě samotných baterií a jejich komponent i v domácí poptávce po elektromobilech.

BloombergNEF posunul Kanadu v každoročním žebříčku zemí vyrábějících baterie na druhou příčku hned za Čínu. Studie Bloombergu sleduje 30 zemí s významnou pozicí v průmyslu okolo výroby baterií – ať už v rámci těžby nerostných surovin, či samotné výroby baterií a jejich částí.

Ilustrační fotografie

V prvním žebříčku z roku 2020 se Kanada umístila na čtvrtém místě, v roce 2021 na pátém potom, co v zemi částečně opadla těžba surovin a zvýšilo se regulatorní zatížení těžebního průmyslu.

Kanada ale v roce 2022 oznámila chystané investice více než 15 miliard kanadských dolarů do mnoha oblastí od těžby a zpracování kritických minerálů k podpoře výroby komponent baterií a elektromobilů, či oznámení výstavby první kanadské gigatovárny.

České technologie triumfovaly na Světové výstavě Expo v Dubaji

Kanada díky posílenému zájmu vlády na tomto průmyslovém odvětví předběhla na letošním žebříčku Švédsko, Německo i USA. „Myslím, že Kanada vynalezla svou vítěznou strategii, postavenou na ekosystému, který zahrnuje vše počínaje těžbou nerostných surovin a recyklací konče. Teď se snažíme celý ekosystém co nejvíce optimalizovat,“ uvedl Francois-Philippe Champagne, kanadský ministr pro inovaci.

Země dostala od BloombergNEF vysoké ohodnocení v oblasti ekologičnosti celého dodavatelského řetězce díky výraznému zapojení energií z obnovitelných zdrojů a enviromentálním regulacím v oblasti těžby. Kanada je také jednou z mála zemí na světě s nalezišti všech minerálů potřebných k výrobě baterií (především lithia, niklu, hliníku a mědi).

Výhodou Kanady na světovém trhu s bateriemi je i rostoucí snaha jejích spojenců omezit dominanci Číny v dodavatelských řetězcích. Čína v současné době obhospodařuje přibližně tři čtvrti světové spotřeby baterií.

Kanada v současné době zaostává ve výrobě samotných baterií a jejich komponent i v domácí poptávce po elektromobilech – politika federální vlády v tomto roce ale zacílila na stimulaci obou oblastí, což by se mělo v brzké době projevit i na samotném trhu.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: The Canadian Press.

• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí

Doporučujeme