Rostoucí ceny pohonných hmot vyvolávají v Peru krizi

V Peru stávkují přepravci, na kterých je závislá velká část ekonomiky. Vláda přijímá opatření pro snížení cen pohonných hmot a jedná s přepravci o jejich požadavcích, aby zastavila nepokoje.

Ceny pohonných hmot v Peru od počátku konfliktu na Ukrajině prudce vzrostly. Jestliže galon benzínu 95 stál loni 18 soles (4,5 USD), dnes za něj zaplatíte až 22 soles. Stejně tak stouply ceny dalších typů pohonných hmot. K ceně paliva od dodavatele se v Peru kromě 18% DPH připočítává selektivní spotřební daň, která se pohybuje od 10 do 20 procent podle míry zatížení životního prostředí u daného paliva a dále podle objemu odběratele.

Ilustrační fotografie

Přestože benzín i nafta tu vyjde stále levněji než v Česku, stala se situace neúnosná pro sektor přepravy a logistiky. To, vedle dalších podnětů, vyvolalo stávku přepravců po celé zemi a s tím spojený nedostatek, případně zvýšení cen potravin, který vedl k dalšímu napětí.

Vláda jednala s odbory přepravců o opatření, které by krizi zastavily. Hlavním krokem je osvobození určitých paliv od spotřební daně. Jedná se hlavně o typy benzínu, nafty a palivových směsí užívaných v národní přepravě.

Revoluce proti plastům. Startup Refork vyvinul rozložitelné příbory

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Peru.
Zdroj: Gestión a Bloomberg Línea

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Amerika | Peru | Zahraničí