Rostoucí ceny potravin a nápojů zvyšují inflaci v JAR na sedmiměsíční maximum

Inflace v Jihoafrické republice je vinou rostoucích cen na svém maximu.

Jihoafričané v říjnu zaplatili za služby a zboží zase o něco víc, a to vinou inflace, která se zvýšila na sedmiměsíční maximum. Byla způsobena zejména růstem cen potravin a nealkoholických nápojů.

Data ze statistik Jihoafrické republiky (StatsSA) ukázala, že celková inflace v říjnu mírně vzrostla na 3,3 procenta, což je největší meziroční nárůst od března, kdy sazba činila 4,1 procenta. Index spotřebitelských cen (CPI) meziměsíčně vzrostl o 0,3 procenta ze tří procent v září. 

Společnost StatsSA uvedla, že všechny kategorie potravin zaznamenaly nadprůměrný nárůst, s výjimkou chleba a obilovin. Velké roční nárůsty byly zaznamenány u ovoce, olejů a tuků, dezertů slazených cukrem a vajec, mléka a sýrů. Mezi nealkoholickými nápoji nejvíce zdražil čaj, neboť ceny černého čaje vyskočily ve srovnání se zářím o 3,9 procenta.

Říjnová inflace byla největší od začátku pandemie v JAR (od dubna). Zvyšování cen ale můžeme sledovat po celou dobu. Ceny v kategorii potravin a nealkoholických nápojů v období od září do října vyskočily v průměru o 1,4 procenta, což vedlo k meziročnímu nárůstu o 5,4 procenta. Jedná se o největší roční nárůst v této kategorii od září 2017, kdy se země vzpamatovávala z velkého sucha. Jihoafrická Rezervní banka předpokládá, že inflace v příštím roce bude mírně nižší, než byly původní odhady. Někteří jiní experti naopak očekávají mírný nárůst.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Jihoafrická republika. 
Zdroj:  iol.co.za
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Obchod