Zdroj: CzechTrade

Rostoucí úrokové sazby začínají tlumit francouzskou ekonomiku

Zpřísňování měnové politiky bude mít stále viditelnější dopad na francouzskou ekonomiku. Zatímco sektor nemovitostí již nyní strádá, očekává se, že zvýšení nákladů na úvěry brzy zatíží podniky a domácnosti.

Evropská centrální banka od loňského července zvýšila sedmkrát své úrokové sazby, aby omezila prudký růst inflace v eurozóně a ukončila tak dlouhý cyklus uvolněných peněz. Důsledky pro francouzskou ekonomiku jsou však zatím poměrně omezené.

Ilustrační fotografie

Některé dopady jsou již patrné. Současná politika vedla k posílení eura vůči dolaru, což snižuje cenu dovozu. Pro spořitele se zase úroková sazba na vkladní knížce Livret A vyšplhala na 3 %.

Nemovitosti byly silně zasaženy růstem nákladů na úvěry. Přímým důsledkem zvýšení úrokových sazeb úvěrů na bydlení (z průměrných 1,12 % v lednu 2022, na 2,56 % v březnu 2023) byl pokles transakcí s nemovitostmi. Podle některých ekonomů došlo k normalizaci poptávky, sazby úvěrů na nemovitosti nadále rostou a mohly by se rychle přiblížit průměrné hodnotě 4 %.

ExportMag.cz: Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

V této souvislosti bude pro podniky mnohem obtížnější zvyšovat ceny. Dopad zvýšení sazeb by nicméně mohl zmírnit nadcházející pokles inflace, domnívá se expert.

Dynamika ekonomické aktivity se zpomalí, HDP v roce 2023 a 2024 vzroste o 0,6 %. Do poloviny roku 2024 bychom neměli očekávat čtvrtletní růst vyšší než 0,1 nebo 0,2 %. 

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Francie.
Zdroj: lesechos.fr

• Teritorium: Evropa | Francie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Ostatní

Doporučujeme