Roušky v Nizozemsku stále nejsou povinné

Proč jde země tulipánů proti všem?

Roušky opět hýbou nizozemským parlamentem. Oproti ostatním evropským zemím během opatření proti šíření koronaviru i po jejich skončení v povinnosti zakrývání úst a nosu na veřejných místech zaostávalo. Vždyť jediná povinnost nosit roušku je v Nizozemsku od 1. června, a to pouze ve veřejných hromadných prostředcích.

Aktuálně, kdy počet pozitivně testovaných opět stoupá, volá opozice i veřejnost po jejich povinném nošení a všude se opakuje otázka: Proč ne Nizozemsko? Jednoznačná odpověď neexistuje.

Skupina odpůrců v čele se starostou Nijmegenu Hubertem Brulsem, starostkou Amsterdamu Femke Halsema a starostou Rotterdamu Ahmedem Aboutalebem proklamuje názor, že infekce se rozšířila na rodinných oslavách a společenských událostech, ne v nákupních centrech. „Pokud zavedeme povinné nošení roušek, lidé budou méně dodržovat odstup.“ Ke starostům se připojuje i koaliční VVD, CDA i CU.

V parlamentu platí skrz koaličními stranami přesvědčení, že nejefektivnější je dodržování povinného odstupu a časté mytí rukou. Tlak ze strany opozice a veřejnosti je natolik silný, že vláda byla vyzvána k předložení nového stanoviska od krizového týmu (OMT, Outbreak Management Team).

Zdroj: NRC Next, strana 1
Sestavil kolektiv pracovníků zakraniční kanceláře CzechTrade Benelux.
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Nizozemsko