Šanci uspět v silné mezinárodní konkurenci mají jen jednu. Podle pravidel soutěže EuroSkills totiž nelze reprezentovat svou zemi dvakrát. A od tohoto pravidla se také odvíjí jejich intenzivní odborná příprava. Vyšle Česko své reprezentanty i do Dánska?
Loni se tento šampionát konal v Polsku. Po dvou letech příprav na něj odjel český reprezentační tým symbolicky od areálu pražské Střední odborné školy Jarov. Škola je známá přípravou mladých lidí na náročné profesní uplatnění ve stavebních a zahradnických oborech.
Euroskills se koná každé dva roky
Jejím pořadatelem je WorldSkills Europe, sdružení 32 zemí včetně Česka. Představuje oslavu a ukázku dovedností, znalostí a umu napříč různými obory. Probíhá v 50 oborech, zahrnujících řemesla, služby, IT, průmysl, dopravu a logistiku. Šampionát se rozšířil také o obory z oblastí strojírenství, elektrotechniky nebo kreativního průmyslu. Soutěží také třeba chemičtí laboranti, technici, integrátoři robotických systémů či pečovatelé.
„Je to obrovská událost pro Česko a zároveň příležitost ukázat zlaté české ručičky celé Evropě. Klukům přeji co nejlepší výsledky a jsem přesvědčen, že zkušenosti z Polska využijí ve své další kariéře,“ řekl před odjezdem české výpravy viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer. Během loňského ročníku šampionátu nakonec poměřilo úroveň odborných znalostí a dovedností v celkem 43 disciplínách 600 soutěžících do 25 let z více než tří desítek zemí. Českou výpravu reprezentovalo deset soutěžících. A v jednom oboru dokonce excelovali.
Řemeslo potřebuje podporu
Medaili za excelenci si odnesl Petr Valach z České Rybné v Pardubickém kraji. V oboru instalatér topenář získal 700 z celkových 800 bodů, čímž se zařadil mezi naprostou evropskou špičku. Jeho odbornou přípravu zajistil Cech topenářů a instalatérů. Nejvíce medailí na kontinentu ale loni vybojovalo Rakousko.
„Česká reprezentace se v celkovém bodovém hodnocení oproti roku 2021 zlepšila v průměru o pět procent. I když jsme skončili z 32 zúčastněných zemí na 29. místě, klukům patří velké poděkování,“ zhodnotil umístění české reprezentace Roman Pommer. „Hlavně je třeba do dalších ročníků zlepšit domácí přípravu, proto bychom ocenili podporu řemesla a dovedností mladých lidí ze strany státu, politiků a veřejnosti,“ dodal.
Česko loni v polském Gdaňsku reprezentovalo deset soutěžících
Dopravu na soutěž zabezpečila Scania, pojištění Kooperativa a přepravu technického vybavení sponzorsky společnost DHL. Národní tým v minulosti finančně podpořila např. Komerční banka. Odbornými partnery Komory pro přípravu na EuroSkills 2023 byly Cech obkladačů, Cech malířů, lakýrníků a tapetářů, Cech topenářů a instalatérů, Cech parketářů, a dále CNC Skills Czech Republic, ICT Unie, Scania Czech Republic, FESTO a Svaz chladicí a klimatizační techniky. Společnost Lasselsberger se stala výhradním dodavatelem obkladů RAKO a stavební chemie RAKO SYSTEM na soutěž i tréninky soutěžících v oboru obkladač. RAKO se tak stalo první českou značkou mezi 85 výhradními dodavateli šampionátu.
Jeho slova už loni vyslyšel třeba předseda Senátu Miloš Vystrčil, který přípravné týmy přijal v horní komoře Parlamentu České republiky. A finančně účast reprezentantů a jejich trénink podpořily vedle firem a profesních cechů i kraje. Moravskoslezský kraj na přípravu české reprezentace přispěl částkou 200 tis. Kč, Praha poskytla 100 tis. Kč.
Komora hledá partnery pro přípravu reprezentace
O tom, v kterých oborech se na dánském mistrovství utkají mladí Češi, se rozhodne do konce letních prázdnin. V srpnu se totiž uzavírají registrace. Komora proto teď hledá podporovatele, kteří materiálně nebo finančně pomůžou zabezpečit přípravu soutěžících.
„Chceme umožnit motivovaným mladým lidem na začátku své profesní dráhy získat jedinečnou životní zkušenost, reprezentovat Česko a prokázat, že dovednosti mají vysokou hodnotu a je třeba je stále rozvíjet. Věřím, že tento přístup je v zájmu naší ekonomiky a firem. Ale také v zájmu celé společnosti,“ uvedl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.