Zdroj: CzechTrade

Rumunská vláda navrhuje investovat 6 miliard eur z veřejného rozpočtu do jaderné energetiky

Rumunská vláda 19. prosince schválila návrh zákona, který stanoví podmínky veřejné podpory poskytnuté na projekt dvou nových reaktorů v jaderné elektrárně Cernavoda za 6 miliard eur.

Stát poskytne plné záruky na financování nasmlouvaného projektu společností EnergoNuclear a také garantuje určitou cenu za vyrobenou elektřinu v rámci smlouvy o rozdílu (CfD). Vláda se bude snažit získat povolení Evropské unie, aby stanovila obě opatření jako mimorozpočtové operace – pokud to však nebude možné, začlení související opatření do rozpočtu vládního sektoru.

Ilustrační fotografie

Průběžné investiční rozhodnutí by mělo být přijato do 30. května 2023 a konečné rozhodnutí do 31. května 2025. Oba termíny však lze prodloužit. Třetí reaktor bude dokončen v roce 2030 a čtvrtý v roce 2031.

Projekt má tři fáze: přípravná fáze (24 měsíců) pro aktualizaci konkrétní dokumentace k zahájení projektu; přípravné práce (30 měsíců) k získání financování, schválení a odsouhlasení vhodné smluvní architektury pro realizaci projektu; a etapa výstavby (2026-2030/2031).

Připravil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Rumunsko.
Zdroj: Romania Insider 

• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Evropa | Rumunsko | Zahraničí

Doporučujeme