Rumunské ekonomice se daří zotavit se z krize COVID

HDP Rumunska se v roce 2021 zvýší o 6 % a ekonomika země zakončí rok o 1,9 % nad úrovní před krizí v roce 2019.

EBRD celkově očekává, že současná dynamika ekonomiky povede v roce 2021 k růstu HDP o 6 %. V roce 2022 by země měla začít čerpat dotace z Plánu obnovy EU, které posílí zejména investice, zatímco soukromá spotřeba a postupně se zlepšující čistý vývoz by se v roce 2022 mohly promítnout do růstu až 5 %. Klíčová rizika prognózy související s prognózou souvisejí s vývojem pandemie.

Zdravotní krize se Rumunska v zimě nijak výrazně nedotkla a ponechání ekonomiky většinou otevřené jí pomohlo vykázat vynikající výsledky v posledním čtvrtletí roku 2020 a prvním čtvrtletí letošního roku.

V regionu lépe překonalo krizi pouze Polsko (+2,2 % oproti roku 2019), Litva (+2,1 %) a Srbsko (+4,9 %).

Rumunsko zvládlo koronakrizi lépe, než se původně očekávalo, protože HDP v roce 2020 klesl o 3,9 %, uvádí EBRD. Soukromá spotřeba celkově zaznamenala v roce 2020 nejprudší pokles o 4,9 %, zatímco pružné investice a zlepšený čistý vývoz měly pozitivní vliv na růst.

V posledních dvou čtvrtletích (Q4-Q1) se ekonomika dynamicky rozrůstala, protože omezující opatření měla omezený dopad na ekonomickou aktivitu.

V prvním čtvrtletí roku 2021 dosáhl HDP v upraveném vyjádření předpandemické úrovně, což signalizuje solidní hybnou sílu pro krátkodobé oživení vyvolané domácí poptávkou.

Na vnější straně se vývoz zboží již zotavil do konce roku 2020, ale hybnost v prvním čtvrtletí roku 2021 oslabila, což pravděpodobně odráží nedostatek dodávek ve zpracovatelském průmyslu, zatímco vývoz služeb se v prvním čtvrtletí dostal zpět na úroveň před pandemií.

Na fiskální straně vedl vysoký strukturální deficit a podpůrná opatření ve výši zhruba 4,5 % HDP k výraznému zhoršení vládního salda na -9,2 % HDP v roce 2020 (podle metodiky ESA) a ke zvýšení veřejného dluhu na 47 % HDP.

Vypracovala zahraniční kancelář CzechTrade Rumunsko.
• Teritorium: Evropa | Rumunsko | Zahraničí