Zdroj: CzechTrade

Rumunsko usiluje o vstup do Schengenu ještě letos, a to i přes pokračující nesouhlas Rakouska

Rumunsko si podle ministra vnitra Luciana Bodeho zachovává cíl připojit se k schengenskému prostoru v roce 2023, a to navzdory pokračující opozici Rakouska.

V současné době se v Bruselu koná zasedání Rady Evropské unie pro spravedlnost a vnitřní věci, ale na programu není rozšíření schengenského prostoru. „Rozprava na toto téma již proběhla. Vyzval jsem k dokončení procesu rozšíření schengenského prostoru prostřednictvím přistoupení Rumunska v letošním roce. Argumenty jsou vám známy. Zdůraznil bych pouze, že bezpečnost vnějších hranic Evropské unie, schengenských hranic a bezpečnost občanů Evropské unie se výrazně zvýší rozšířením schengenského prostoru a přistoupením Rumunska,“ řekl Bode.

Ilustrační fotografie

Bode také zmínil, že na začátku února se uskutečnila technická schůzka mezi odborníky rumunského ministerstva vnitra a rakouského spolkového ministerstva vnitra. Navíc 13. února se setkal rumunský velvyslanec ve Vídni Emil Hurezeanu s ministrem vnitra Gerhardem Karnerem. 

Rumunský ministr také zdůraznil zprávu, kterou představila evropská komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Jonanssonová a která ukazuje, že hodnoty migrace na západobalkánské trase se v prvních měsících roku 2023 snížily o 44 % ve srovnání s koncem loňského roku.

Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

„I když Rumunsko není na západobalkánské trase, skutečnost, že se tyto hodnoty výrazně snížily, dokonce o polovinu, ukazuje, že opatření přijatá Komisí a členskými státy v poslední době přinesla výsledky. Zároveň chci přivítat intervenci několika ministrů vnitra, kteří ve svých prohlášeních znovu potvrdili podporu přistoupení Rumunska a Bulharska k schengenskému prostoru,“ řekl rumunský hodnostář.

Březnové zasedání bylo prvním oficiálním zasedáním Rady pro spravedlnost a vnitřní záležitosti od prosince, kdy se Rumunsku a Bulharsku nepodařilo připojit k schengenskému prostoru kvůli odporu Rakouska a Nizozemska.

Do Schengenu bylo v té době přijato pouze Chorvatsko. Rakousko tehdy prohlásilo, že nemůže souhlasit s rozšířením schengenského prostoru, dokud nebude funkční. Vídeň svůj postoj, vyjádřený především hlasem ministra vnitra Gerharda Karnera, zdůvodnila tím, že do Rakouska dorazilo přes 100 000 migrantů nebo žadatelů o azyl, z nichž asi 75 000 dosud nebylo zaregistrováno.

Karner řekl, že by se to mělo stát při překračování hranic EU a že mnoho neregistrovaných by přišlo přes Rumunsko nebo Bulharsko. Oficiální údaje zveřejněné Evropskou agenturou pro pohraniční a pobřežní stráž (FRONTEX) jsou v rozporu s jeho prohlášeními.

Připravil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Rumunsko.
Zdroj: Romania Insider

• Oblasti podnikání: Ostatní
• Teritorium: Evropa | Rumunsko | Zahraničí

Doporučujeme