Zdroj: CzechTrade

Rumunský operátor přístavu v první polovině roku prosperuje

Provozovatel přístavu Comvex Constanta s kapitalizací 524 milionů lei (105 milionů eur) oznámil, že jeho obrat se v prvním pololetí více než zdvojnásobil na přibližně 151 milionů lei ve srovnání se s rokem 2021.

Čistý zisk vzrostl čtyřnásobně z 12 milionů lei na přibližně 52 milionů. Od začátku roku 2022 se cena akcií společnosti zvýšila o 114 % při relativně nízkém obratu 726 000 lei.

Ilustrační fotografie

V druhé polovině roku se očekává zmírnění toku zboží, protože dopravní infrastruktura se postupně přizpůsobuje novým trasám. Kromě toho byl pozastaven dovoz uhlí z Ruska a rostou ceny energií – to vše vede k tlakům na hospodářské výsledky společnosti.

„Rumunsko se stalo jednou z hlavních přepravních tras pro zboží z a na Ukrajinu a je využíváno jako tranzitní země. Kromě toho se s ohledem na nárůst poptávky po službách přístavního provozu zvýšily i tarify uplatňované v přístavu Constanta, které generují důležité výnosy a následné finanční výsledky (zisky),“ stojí v pololetní zprávě, kterou cituje Ziarul Financiar.

Připravil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Rumunsko.
Zdroj: Insider Romania

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika
• Teritorium: Evropa | Rumunsko | Zahraničí