Zdroj: CzechTrade

Rumunský průmysl téměř pět let klesá

Sezónně očištěná průmyslová produkce v Rumunsku se v lednu zvýšila o 2,0 % a o 2,4 % u zpracovatelského průmyslu. Nic to nemění na celkovém obrázku, kdy se výkonnost průmyslu blíží pěti letům poklesu.

Ve srovnání s lednem 2022 se hrubá průmyslová produkce snížila o 5,4 % a o 3,8 % ve zpracovatelském sektoru. Jde o třetí měsíc v řadě, kdy průmysl vykazuje negativní roční výkonnost a pozitivní čísla jsou stále vzácnější a menší. Odvětví, která stále vykazují kladná tempa růstu, jsou výroba potravin, počítačových, elektronických a optických zařízení (většinou automobilových dílů, jako jsou kabely).

Ilustrační fotografie

Stagnuje i průmysl silničních vozidel, a to navzdory vysokým výrobním číslům, která oznámily závody Dacia a Ford. Outsourcing v automobilovém průmyslu vysvětluje nesoulad tím, že sektory jako stroje, jinde nezařazené, zaznamenaly v poslední době výrazný nárůst. Jde o hypotézu a v tomto případě by se celý údaj o průmyslové produkci výrazně změnil.

K deindustrializaci země dochází navzdory grantovým programům rozšířeným vládou a Evropskou unií. V loňském roce byl uzákoněn program investic do výrobních kapacit za 300 milionů eur (rozhodnutí vlády HG 959/2922). Celých 150 milionů eur již bylo vyčleněno na projekty ve snaze tento proces ukončit. Podle poslední prognózy vydané v lednu vláda doufá v letošní růst průmyslu ve výši 0,6 % (s přidanou hodnotou), po němž bude v nadcházejících letech následovat robustnější tempo růstu ve výši 4 až 5 %. Je to poměrně optimistická projekce.

Odvětví, měřeno hrubou přidanou hodnotou, sledovalo zhruba stejný model jako hrubá produkce – což znamená, že struktura produktů se neposunula do segmentů trhu s vyšší přidanou hodnotou.

Připravil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Rumunsko. 
Zdroj: Romania Insider

• Teritorium: Evropa | Rumunsko | Zahraničí

Doporučujeme