SAE nadále snižují svou závislost na ropě

Podíl neropného sektoru SAE na celkovém hospodářském výkonu země se loni zvýšil na 72,3 %. Druhá největší ekonomika arabského světa se výrazně zotavila ze zpomalení způsobeného pandemií.

Ekonomika země v loňském roce vzrostla o 3,8 procenta, čímž překonala prognózu Světové banky, která předpokládala růst o 2,1 procenta, uvedl na začátku tohoto měsíce viceprezident a vládce Dubaje šejk Mohammed bin Rašíd.
„V běžných cenách činil výkon 1,49 bilionu AED (405,71 miliardy dolarů),“ uvedl šejk Mohammed.

Víceúrovňové křížení silnic v Dubaji, Spojené arabské emiráty
Dubaj, Spojené arabské emiráty

Růst neropného sektoru v loňském roce podpořily hotely a restaurace, velkoobchod a maloobchod a zdravotnictví a sociální služby, které v roce 2021 tvořily 21,3 %, 14,1 % a 13,8 % HDP. Podle údajů Centrální banky SAE se neropná ekonomika SAE po pandemii silně vzpamatovala a v loňském roce rostla o 3,8 procenta, což bylo způsobeno hlavně 7,8% růstem ve čtvrtém čtvrtletí, kdy se zmírnila omezení související s Covid-19 a omezeními pro cestování.

Jen v Dubaji od ledna do prosince 2021 přenocovalo 7,28 milionu zahraničních návštěvníků. Počet zahraničních návštěvníků emirátu překročil ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku hranici 3,4 milionu, což představuje 74 procent celkového počtu turistů před pandemií ve stejném období roku 2019.

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Mezinárodní letiště v Dubaji, které je z hlediska počtu cestujících na prvním místě na světě, zaznamenalo v loňském roce nejrušnější čtvrté čtvrtletí od vypuknutí pandemie, kdy počet cestujících vzrostl na 11,8 milionu, a to díky výstavě Expo 2020 Dubaj.

Ekonomika Abú Dhabí se rovněž výrazně zotavila ze zpomalení způsobeného pandemií. V roce 2021 vzrostla ekonomika emirátu mimo ropný sektor o 4,1 % ročně, a to díky důrazné vládní politice. V čele růstu stálo odvětví zemědělství, lesnictví a rybolovu, která meziročně vzrostla o více než 23 procent, ukázaly údaje statistického centra Abú Dhabí.

Celkově se očekává, že ekonomika SAE v letošním roce poroste o 4,9 %, uvedl největší japonský věřitel MUFG, zatímco Emirates NBD předpovídá růst o 5,7 % a Abu Dhabi Commercial Bank odhaduje expanzi o 5,4 %, podpořenou prudkým růstem v ropném sektoru.

Podle centrální banky by ekonomika země mimo ropný sektor měla letos vzrůst o 3,9 %, zatímco Emirates NBD odhaduje růst o 4 % a ADCB předpokládá expanzi o 3,4 %.

Zdroj: The National News
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kancelář CzechTrade Spojené arabské emiráty

• Témata: Ekonomika ve světě