Zdroj: CzechTrade

SAE plánují 33 nových stavebních projektů v Dubaji, Abú Zabí a severních emirátech

Spojené arabské emiráty i po Expu zažívají stavební boom, a to navzdory očekávání, že se lokální realitní trh po světové výstavě propadne do recese. Opak je pravdou.

Přestože stavební boom ve Spojených arabských emirátech od té doby zažil několik zakolísání, v současnosti je zase v plné kondici. Stavební sektor – ať už bytová, nebo komerční výstavba – hraje především v Dubaji velmi významnou roli, když zde tvoří kolem 15 procent HDP. Do značné míry byl význam tohoto sektoru v poslední době spojován s rozvojem infrastruktury při pořádání světové výstavy Expo, která v Dubaji skončila přesně před rokem.

Panorama města Dubaj, Spojené arabské emiráty
Dubaj, Spojené arabské emiráty

Pak se všeobecně očekávalo ochlazení místního trhu, které však nepřišlo. Naopak cena nemovitostí meziročně skokově narostla o vyšší desítky procent. Nárůst cen nemovitostí do značné míry kopíruje i nárůst nájmů.

Mezi nejzajímavější aktuální projekty tak můžeme zařadit:

Danah Bay, Ras Al Khaimah: Dubai Investments, diverzifikovaná společnost, v níž má podíl dubajský státní investiční fond Investment Corporation, zahájila výstavbu rezidenčního komplexu v Ras Al Khaimah v hodnotě 1 mld. dirham (272 mil. dolarů). Danah Bay na strově Al Marjan bude mít 337 jednotek, včetně 209 vil a 128 bytů, uvedla společnost Dubai Investments ve svém prohlášení. Jeho součástí bude také čtyřhvězdičkový hotel s 300 pokoji.

Odkaz Bati žije, exportéři zavádějí jeho systém vedení firmy

Kreativní zóna Al Quoz, Dubaj: Tato oblast Dubaje se má proměnit v jedno z největších kreativních center na světě. Plánům, které vypracoval dubajský magistrát, dala zelenou šejka Latifa bint Mohammed, předsedkyně dubajského úřadu pro kulturu a umění a členka dubajské rady.

Solární park Mohammeda bin Rašída: Ke konci října měl výrobní kapacitu 1 827 megawattů a do roku 2030 má mít zařízení v dubajské poušti celkovou kapacitu 5000 MW. Jedná se o největší solární park na světě s celkovými investicemi ve výši přibližně 50 mld. dirhamů.

Dubai Islands: Areál, který se dříve jmenoval Deira Islands, byl společností Nakheel přejmenován na Dubai Islands. Developer uvedl, že nová vize definuje koncept bydlení na nábřeží. Projekt se bude skládat z pěti ostrovů o rozloze 17 km² a bude mít více než 20 km pláží, několik parků a otevřených prostranství a prémiová golfová hřiště s výhledem na Arabský záliv.

V souvislosti s vyšší poptávkou ze strany kupujících ohlásili nové projekty i další developeři, včetně šardžajských společností Arada, Sobha Realty, Aldar Properties, Deyaar a Damac Properties.

Díky stavebnímu boomu v SAE se zástupci zahraniční kanceláře CzechTrade rozhodli uspořádat společný stánek pro české společnosti na veletrhu THE BIG 5který je největším stavebním veletrhem v oblasti Blízkého východu. České firmy tak dostanou možnost se na veletrhu prezentovat za zvýhodněných finančních podmínek. Navíc českou účast podpoříme akvizicí relevantních partnerů. Kromě veletrhu THE BIG 5 chystáme pro maximálně dvě české společnosti stánek na veletrhu Oman Home & Building Expo https://www.omanhome-building.com/ 

V případě Vašeho zájmu neváhejte kontaktovat pracovníky zahraniční kanceláře CzechTrade SAE.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené arabské emiráty.
Zdroj: The National

• Oblasti podnikání: Investice | Stavebnictví a stavební materiály