Zdroj: CzechTrade

SAE reagují na trend autonomních automobilů

Rostoucí obliba polo autonomních vozidel v SAE je hnací silou růstu trhu i přes určité obavy z kybernetické bezpečnosti a bezpečnostních předpisů.

Podle Stevna Pickeringa, generálního ředitele společnosti BuyParts24, existuje velký zájem o autonomní vozidla a tato ambice je v souladu s cíli digitální mobility budoucí ekonomiky. „Dubaj patří mezi přední města, která nastínila svou strategii autonomní dopravy, jejímž cílem je do roku 2030 transformovat 25 % celkové dopravy v Dubaji do autonomního režimu,“ řekl Pickering deníku Khaleej Times.

Ilustrační fotografie

Rostoucí popularita polo autonomních vozidel je hnací silou růstu trhu, a to i přes některé obavy týkající se kybernetické bezpečnosti a bezpečnostních předpisů. Dle zprávy Global Autonomous Vehicles Market, kterou zveřejnila společnost Technavio, se globální trh s autonomními vozidly bude v letech 2022-2027 zrychlovat. Tempo růstu (CAGR) bude 38,45 % až na 319 miliard dolarů.

Jiná oborová zpráva odhaduje, že globální trh autonomních vozidel se do roku 2030 vyšplhá na 327 miliard dolarů. Roční dodávky autonomních vozidel vzrostou v roce 2030 na 12,21 milionu kusů s 24,9 % CAGR. „Ačkoli technologie nabízí obrovské zvýšení bezpečnosti, efektivity a zlepšení městského prostředí, je stále v počátcích a do značné míry souvisí s předpisy v konkrétních zemích,“ uvedl Pickering.

V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou

Rajesh Ram Mohan, generální ředitel společnosti Ghassan Aboud Auto Spare Parts k tomu dodává: „Autonomní vozidla budou významnou součástí budoucího automobilového průmyslu. Potřebné technologie se nyní rychle rozšiřují a začínají se také stanovovat předpisy týkající se autonomních vozidel. S ohledem na to se průmysl autodílů vyvíjí tak, aby splňoval hardwarové i softwarové požadavky této nově vznikající kategorie.“

Podle něj se na této cestě vytvářejí nové vztahy mezi výrobci, technologickými specialisty a průmyslovými regulačními orgány, aby bylo možné přijmout nový vývoj v odvětví.

Výhled trhu s autodíly

S odkazem na nejnovější zprávy z oboru Mohan odhaduje, že globální trh neustále poroste a očekává, že do konce roku 2026 dosáhne na hodnotu 2,5 bilionu dolarů, přičemž v letech 2022-2026 poroste tempem 2,8 %. „Podobné trendy vidíme i v regionu, zejména v SAE, kde se v letech 2021 až 2025 očekává růst sektoru autodílů o 7,5 % CAGR, a to díky rostoucí poptávce a vyšším výdajům na jedno vozidlo,“ uzavírá Mohan.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené arabské emiráty.
Zdroj: Khaleej Times