Zdroj: CzechTrade

SAE v dubnu spustí národní vodíkovou strategii

Spojené arabské emiráty, druhá největší ekonomika arabského světa, zahájí už v dubnu národní vodíkovou strategii.

Loni v září podepsaly SAE dohodu s australskou společností GHD a německou Fraunhofer-Gesellschaft o vypracování strategie pro nízkouhlíkové palivo. Vloni Arabské emiráty připravily obecnou kostru a nyní pracují na druhé fázi. 

Ilustrační fotografie

Emiráty chtějí do roku 2050 dosáhnout nulových čistých emisí, velký zájem mají o vodík. Plánují, jak se stát vývozcem tohoto čistého paliva a využít jeho budoucí potenciál. Vodík lze vyrábět z obnovitelných zdrojů energie a zemního plynu a v nadcházejících letech bude hrát klíčovou roli při přechodu ekonomik a průmyslových odvětví na nízkouhlíkový svět při snaze o zmírnění změny klimatu.

Podle Mezinárodní energetické agentury bude k dosažení cílů nulové spotřeby do roku 2050 celosvětově zapotřebí 520 milionů tun vodíku. Francouzská investiční banka Natixis odhaduje, že investice do vodíku do roku 2030 přesáhnou 300 miliard dolarů.

Exportní aliance? Staví vzorové chytré město, šíří slávu českého piva

Vodík se vyrábí v různých formách, včetně modrého, zeleného a šedého vodíku. Modrý a šedý vodík se získávají ze zemního plynu, zelený vodík se vyrábí z obnovitelných zdrojů. Zelený vodík bude hrát důležitou roli při snižování emisí v průmyslových odvětvích, jako jsou cementářství, ocelářství, hliníkárenství a petrochemie.

Emiráty v příštích třech desetiletích investují 600 miliard dirhamů do projektů čisté a obnovitelné energie.

SAE plánují využívat vodík pro domácí spotřebu i vývoz. Budou pozorně sledovat nejnovější předpisy EU, které stanovují požadavky na realizátory vodíkových projektů uznatelných v kategorii obnovitelných zdrojů. Nová pravidla se vztahují na vodík vyráběný v EU i mimo ni a kladou si za cíl do roku 2030 dovézt 10 milionů tun vodíku z obnovitelných zdrojů.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené arabské emiráty.
Zdroj: thenationalnews.com

• Oblasti podnikání: Energetika