SAE zabodovaly v zájmu investorů o startupy

Vybrané země Blízkého východu a severní Afriky se těšily v roce 2020 značnému zájmu o místní startupy. Konkrétně ty ze SAE, Egypta a Saúdské Arábie získaly loni na 68 % všech investic.

Více než 1,03 mld. USD bylo alokováno do startupů v regionu Blízkého východu a severní Afriky. Oproti roku 2019 to představovalo nárůst o 13 %. I když se jednalo o první překročení hranice jedné miliardy dolarů, nárůst ceny byl doprovázen nižším počtem realizovaných transakcí.

V roce 2020 v regionu realizovaným transakcím dominovaly SAE, kdy se celkově na objemu podílely 56 %, ve financích s 579 mil. USD. Egypt byl na druhém místě se 179 mil. USD a třetí Saúdská Arábie se 152 mil. USD. Zatímco v investicích se SAE dlouhodobě drží na přední příčce v regionu, největší skok učinil Bahrajn se zvýšením zájmu o 200 %, Saúdská Arábie o 55 % a Egypt o 31 %. Pokud jde o nejzajímavější sektory, na první příčce se umísila oblast e-commerce se 162 mil. USD. 

Na realizovaných investicích se v loňském roce do značné míry podepsala také pandemie covidu-19 a investoři hledali nové příležitosti s ohledem na nově nastavené obchodní modely. Je tak dobré vést region v patrnosti nejen jako investiční příležitost, ale i jako teritorium pro alokaci vlastního startupu.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade SAE, Dubaj. 
Zdroj: https://gulfbusiness.com
• Témata: Inovace a startupy
• Oblasti podnikání: Software a ICT služby