Salvador se stal první zemí na světě, která schválila bitcoin jako zákonné platidlo

Světové finanční instituce jsou však kvůli vysoké volatilitě kryptoměny k tomuto kroku skeptické.

Návrh přednesl salvadorský prezident Nayiba Bukele po pár dnech byl parlamentem oficiálně přijat. Pro zavedení botcoinu jako zákonného platidla státu hlasovalo 62 z 84 poslanců, zákon vstoupí do platnosti za devadesát dní od jeho schválení. Nadále bude v státě možné platit současným platidlem, nímž je americký dolar. Prezident Bukele si od zavedení kryptoměny slibuje, že vyřeší klíčové problémy, s nimiž se země potýká. Dle jeho slov má zavedení bitcoinu jako zákonného platidla přinést zemi finanční začlenění, investice, turistiku, inovaci a ekonomický rozvoj. Kryptoměna má občanům žijícím v zahraničí usnadnit zasílání remitencí do Salvadoru (dosahují až 6 miliard USD ročně) a má dále sloužit na boj proti šedé ekonomice, v níž pracuje 70 % obyvatel a nedisponují bankovním účtem. Stát dokonce umožní získat trvalé občanství každému, kdo v zemi investuje alespoň tři bitcoiny.

Pro Salvador se jedná o veliký krok, kterou přijal i přes fakt, že to může negativně ovlivnit program pomoci, o němž jedná s Mezinárodním měnovým fondem a který by státu přinesl jednu miliardu dolarů. MMF spolu s jinými světovými finančními institucemi jsou však kvůli vysoké volatilitě kryptoměny k tomuto kroku skeptické. Banka CABEI je zatím jediná, která poskytne Salvadoru technickou pomoc pro přijetí regulačního rámce.

Globální svět přijal rozhodnutí Salvadoru poměrně chladně, co je zapříčiněno i poklesem ceny bitcoinu v posledních týdnech kvůli rozhodnutí Tesly přestat přijímat bitcoin coby platidlo z důvody vysoké ekologické náročnosti.
Navzdory nepříznivému vývoji ceny bitcoinu prezident Bukele již vydal pokyny státní společnosti vyrábějící geotermální energii, La Geo, k vykopání nové studny, která bude produkovat asi 95 MW energie a začne kolem ní navrhovat centrum těžby bitcoinů.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: Eleconomista.net
• Oblasti podnikání: Obchod | Služby
• Teritorium: Amerika | Salvador | Zahraničí