Saúdská Arábie – rekordní zvýšení přímých zahraničních investic

V loňském roce zaznamenala Saúdská Arábie rekordní zvýšení přímých zahraničních investic. Za prvních 10 měsíců roku 2019 bylo investováno na 3,5 mld. USD.

Rok 2019 zaznamenal rekordní přiliv zahraničních investic do Saúdské Arábie. Je to důsledkem stále pokračujícího se otevírání této nejlidnatější členské země GCC vůči světu. V porovnání s rokem 2018 se jedná o nárůst výše přímých zahraničních investic o 350 mil. USD. Tento nárůst je největší za posledních 10 let, v roce 2019 bylo v zemi založeno na 1130 společností díky přímé zahraniční investici. Jedná se tak s předchozími obdobími o nárůst o 54 %.
Saúdská Arábie vyvíjí snahy o nalákání zahraničních investorů do království s úmyslem posilování ekonomiky a jejího odklony od závislosti na příjmech z ropy, plně v gesci vládního programu VISION 2030. V loňském roce místní autority představily zásady, které se mají uplatňovat při investičních projektech a posílit tak konkurenceschopnost království v regionu. Patří sem zejména zajištění rovnosti mezi saúdskými a zahraničními investory, zajištění plné ochrany zahraničních investic místními zákony, transparentnost při řešení stížností a stejný přístup k investičním pobídkám bez jakékoliv diskriminace.
V neposlední řade má být zjednodušen vstup do království pro zahraniční pracovníky a jejich rodiny. V roce 2018 byl zaznamenán 127% nárůst přímých zahraničních investic do Saúdské Arábie v porovnání s rokem předešlým.
Zahraniční kancelář CzechTrade Dubaj sleduje vývoj situace v Saúdské Arábii a je připravena býti nápomocna v případě zájmu českých firem rozvíjet tam obchodní aktivity, předně pak pomoci s nalezením a oslovením potenciálních obchodních partnerů.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Dubaji
Zdroj: https://www.arabianbusiness.com
• Oblasti podnikání: Investice
• Teritorium: Saúdská Arábie