Saúdská Arábie zvažuje založení nových ekonomických zón

Hlavním důvodem, proč země zvažuje jejich zavedení je diverzifikace průmyslu.

Nově zvažované ekonomické zóny, ve kterých dostanou zahraniční investoři finanční a administrativní pobídky pro své podnikání, by se měly zaměřit na sektor zdravotnictví, výrobu a IT. Přesné dotační podmínky v jednotlivých zónách budou teprve stanoveny. Dle harmonogramu by se měly oznámit na přelomu tohoto a příštího roku.

Saúdský korunní princ Mohammed bin Salman se snaží z konzervativního islámského království udělat investiční velmoc a globální centrum podnikání v rámci svého plánu Vize 2030. V pondělí místní představitelé představili ambiciózní plán na zvýšení ročních přímých zahraničních investic na 388 miliard SAR (103 miliard USD) do roku 2030 z 5,5 miliardy USD v loňském roce a současně místní administrativa plánuje navýšit lokální investice na 1,7 bilionu SAR.

Některé ze zón budou vytvořeny přidáním nových pobídek a regulačních rámců ke stávajícím projektům, jako je finanční čtvrť krále Abdulláha v Rijádu, logistická zóna na letišti v Rijádu a ekonomické město krále Abdulláha. Každá zóna „bude mít své vlastní fiskální, regulační a pracovní pobídky navržené tak, aby vyhovovaly konkrétním potřebám tohoto odvětví,“ uvedl Khalid Al-Falih, ministr pro investice.

Saúdská Arábie se v tomto ohledu inspiruje od svého souseda Spojených arabských emirátů, kde institut ekonomických zón úspěšně funguje už několik desítek let.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Dubaji.
Zdroj: Gulf Business
• Témata: Ekonomika ve světě