Sázka na obnovitelné zdroje se Turecku vyplácí

Sedm miliard dolarů Turecko ušetřilo při dovozu fosilních paliv. Stalo se tak díky posilování zdrojů obnovitelné energie.

V uplynulých dvanácti měsících Turecko díky navyšování zdrojů obnovitelné energie ušetřilo pět miliard dolarů díky větrným elektrárnám a na dvě miliardy dolarů díky těm solárním.

Ilustrační fotografie

Stalo se tak s ohledem na výpadky dodávek importovaného plynu a zjištění, že tyto zdroje jsou schopné je do určité míry v případě nutnosti zastoupit. V loňském roce Turecko využilo při výrobě elektrické energie plyn z takřka jedné třetiny.

V nadcházejících měsících má šetření pokračovat. Turecká administrativa očekává, že právě díky větrným a solárním zdrojům budou schopni ušetřit měsíčně dalších 700 milionů dolarů. Turecko trápí vysoká cena plynu v porovnání s předchozími lety. Jen v loňském roce činila turecká spotřeba plynu na 61,6 miliardy metrů krychlových, což byl historický rekord. Z tohoto celkového množství bylo na 46 % dovezeno z Ruska. 

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Jak se turecká ekonomika potýká s problémy ohledně rostoucích cen plynu a nutnosti jeho zdražování, což bude mít neblahý dopad zejména na domácnosti, dále cílí na posilování obnovitelných zdrojů. Problém je třeba nadále řešit poměrně rychle. S ohledem na tento fakt se tak pro akutní řešení situace jeví navyšování zdrojů solárních. Ale pozadu nezůstanou ani další – větrné, termální, biomasa. Nad to vše Turecko staví svou první jadernou elektrárnu a další zdroje jsou dále v plánu. Energetika je nadále v Turecky velmi perspektivní exportní sektor. 

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: https://balkangreenenergynews.com

• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí