Scania potvrdila celosvětové zrušení 5000 pracovních míst

Ekonomické dopady na podniky v důsledku celosvětové pandemie koronaviru budou patrné i ve skandinávských zemích, nicméně tento trh je stále atraktivní pro české exportéry pro dodávky do automobilového průmyslu.

Scania má sídlo ve Švédsku, její výrobní závody jsou také v Nizozemsku, Francii, Brazílii a Thajsku. „Při pohledu do budoucna zůstává situace nejistá,“ uvedl generální ředitel společnosti Scania Henrik Henriksson. „Bude trvat dlouho, než se poptávka vrátí na úroveň před krizí,“ dodal.

Během nejtvrdších protivirových opatření v Evropě musela Scania ukončit výrobu kvůli nedostatku komponentů a problémům spojených s dodavatelskými řetězci. Čisté tržby ve druhém čtvrtletí roku 2020 klesly o 38 %, tedy na 25,4 miliardy švédských korun. Společnost vykázala čistou ztrátu ve výši 544 milionů SEK. Snížení počtu zaměstnanců představuje 10 % celosvětové pracovní síly společnosti Scania.

I přes logický pokles tržeb nejen v automobilce Scania, ale i v závodech výrobce osobních vozů Volvo, je nicméně stále oblast dodávek do automobilového průmyslu atraktivní pro české výrobce dílců na zakázku.

Při exportních snahách je připravena pomoci kancelář CzechTrade Skandinávie se sídlem ve Stockholmu na individuální bázi, anebo i pomocí české účasti na strojírenském veletrhu Elmia Subcontractor 2021, který je největším dodavatelským veletrhem v oblasti strojírenských sub-dodávek ve Skandinávii, a který se bude konat ve švédském Jönköpingu ve dnech 9.-12.11.2021.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Skandinávie.
Zdroj: The Local
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí