Sedm hlavních oblastí 500miliardového balíčku prezidenta JAR

Kam zamíří 500 miliard randů, aby došlo k odvrácení kolapsu země?

Jihoafrická vláda schválila balíček pomoci ve výši 500 miliard randů (tj. 10 % celkového HDP Jihoafrické republiky). Ten bude směřovat do sedmi nejdůležitějších pilířů jihoafrické ekonomiky, aby odvrátil kolaps. 

Kam peníze poputují?

1) 200 miliard randů vláda poskytne do bankovního sektoru. Ve spolupráci s významnými bankami, státní pokladnou a Jihoafrickou rezervní bankou bude zaveden systém záruk na úvěry ve výši 200 miliard randů, který bude mimo jiné pomáhat společnostem s provozními náklady, platy, nájemným a platbami dodavatelů.

2) 50 miliard randů pro sociálně slabé lidi nejvíce zasažené koronavirem. Tyto finanční prostředky poputují především sociálně slabým obyvatelům JAR, jako jsou například příjemci podpory na dítě, kteří dostanou navíc R300 v květnu a od června do října dostanou dalších R500 měsíčně. Všichni ostatní sociálně slabí obyvatelé získají dalších R250 za měsíc po dobu následujících šesti měsíců. Těm, kteří jsou nezaměstnaní a nedostávají jinou podporu v nezaměstnanosti, bude v příštích šesti měsících k dispozici další zvláštní sociální pomoc v podobě R350 měsíčně.

3) 100 miliard randů na ochranu a vytváření nových pracovních míst

4) 70 miliard randů na daňové úlevy.

5) 20 miliard randů na podporu municipalit. Tyto peníze jsou vyčleněny zejména na dodávky elektrické energie, vody a hygienických prostředků.

6) 250 000 potravinových balíčků. Prezident pověřil Ministerstvo sociálních věcí společně se speciálními fondy distribuujícími potravinovou pomoc, aby vytvořily balíčky potravinové pomoci, které se budou distribuovat po celé zemi v příštích dvou týdnech.

7) Více než 100 miliard randů jako podpora pro pracovníky v první linii

Zdroj: fin24.com
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Johannesburg

Pravidelné novinky e-mailem