Sektor AeroSpace zažívá v Emirátech boom

SAE zveřejnili plán na vypuštění dalšího satelitu.

Satelit s názvem MBZ-SAT, jehož vypuštění na oběžnou dráhu je plánováno na rok 2023, bude již druhým satelitem, který bude vyvinut a vyroben ryze v režii vědců a inženýrů ze Spojených arabských emirátů. Bude se jednat o počin centra pro vesmírné projekty Mohammed Bin Rashid Space Centre. 

Vývojáři využili nejmodernějších technologií umožňující pořizování snímků s velmi vysokým rozlišením, snímky zobrazí povrch země na méně než 1 m². Budou sloužit především pro komerční využití, zejména při plánování infrastrukturálních staveb, ale také pro účely vědecké, zejména meteorologické, a pro předpověď a zamezení různým potenciálním katastrofám. 

Pro účast na projektu jsou přizvány lokální společnosti ze sektoru AeroSpace, u kterých budou poptávány nejrůznější technologie potřebné pro realizaci projektu. Po vypuštění satelitu bude pozemní personál data vyhodnocovat a poskytovat lokálním a mezinárodním entitám k dalšímu využití. Samotný satelit bude vážit necelých 700 kg při rozměrech 3 x 5 metrů. Snímky, které bude pořizovat budou mít dvojnásobné rozlišení než snímky, které je schopen dodávat současný emirátský satelit s názvem KhalifaSat vypuštěný na oběžnou dráhu v roce 2018.

Realizací tohoto projektu se SAE zařadí mezi několik málo zemí světa s kompetencemi vytvořit a na oběžnou dráhu vyslat zařízení s takto špičkovými technologiemi domácí výroby. Saudská Arábie za posledních pět let zaznamenala v sektoru AeroSpace značný pokrok (sonda HOPE mířící na Mars nebo vyslání lunárního vozidla na Měsíc). Dále zde můžeme pozorovat velké zapojení do mezinárodních projektů, pro české společnosti sektoru AeroSpace pak tyto projekty mohou skýtat příležitosti pro vzájemnou spolupráci. 

Zdroj: https://gulfbusiness.com
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Dubaji. 
• Oblasti podnikání: Letecký průmysl
• Teritorium: Spojené arabské emiráty