SHELL propouští tisíce zaměstnanců

Koncern čekají výrazné škrty.

Společnost Shell ohlásila významnou reorganizaci, která bude pravděpodobně stát tisíce pracovních míst. Společnost na konci roku 2019 zaměstnávala 83 000 lidí po celém světě. Podle jednoho zdroje se bude jednat o největší reorganizaci v nedávné historii společnosti. Poslední velká reorganizace se datuje na rok 2016, kdy Shell zrušil 10 000 pracovních míst poté, co získal BG Group.

Reorganizace nepřekvapuje. Začátkem tohoto roku společnost oznámila, že se chystá zmenšit poté, co koronavirová pandemie a nízká cena ropy zanechaly ve výsledcích díru. Odpis ve výši více než 20 miliard USD v důsledku silně znehodnocených ropných a plynových aktiv ve skutečnosti vedl ve druhém čtvrtletí k rekordní čisté ztrátě 18 miliard USD. V předchozích třech měsících již Shell poprvé od války snížil dividendu o dvě třetiny.

Odpisy a ztráty ilustrují krizi, ve které se nachází ropný a plynárenský průmysl. Ceny akcií společností Shell a BP kolísaly kolem nejnižší úrovně za poslední desetiletí tohoto roku. Na začátku roku se podíl společnosti Shell stále obchodoval za více než 27 EUR, v úterý to bylo méně než 11 EUR.

V rozhovoru pro FD v červenci letošního roku představil generální ředitel společnosti Shell Ben van Beurden rozsah krize: „Snížili jsme náš investiční program o pět miliard dolarů na 20 miliard dolarů ročně. Původně jsme to chtěli zvýšit na 30 miliard dolarů. Mezi naší dřívější ambicí a tím, co si myslíme, že nyní můžeme udělat, je tedy obrovská propast. Z organizace je třeba odstranit mnoho nákladů. Takže ano, budeme muset zeštíhlit.“ Navíc roste tlak vlád i nevládních organizací na ekologická řešení.

Zdroj: Financieele Dagblad, strana 1
Sestavil kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux
• Oblasti podnikání: Nerostné suroviny a polotovary
• Teritorium: Nizozemsko