Shopping centra se v Brazílii pomalu zotavují

Po takřka 90 % propadu prodejů v březnu a uzavření bezmála 11 tisíc prodejních míst v shopping centrech v období březen-srpen po celé Brazílii, asociace prodejců odhaduje, že více než 6000 z nich už bylo znovu pronajato.

Propad prodejů byl nejvýraznější v měsících březnu, dubnu a květnu, od června docházelo k mírnému navyšování prodejů a aktuální propad na konci září, oproti září minulého roku, dosáhl 26,5 %.

Návrat klientů do shopping center, ale také nízké úroky bankovních institucí, které napomáhají podnikatelům ve franšízingu, ať už v uzavření smlouvy, vybavení prodejního místa nebo v momentálně dostupnější ceně nájmu prodejní plochy, jsou pozitivní body napomáhající růstu v tomto segmentu.

Majitelé shopping center se snaží lákat prodejce i odpuštěním nájmů v prvních měsících nebo výraznými slevami u dlouhodobějšího pronájmu. Stále omezená provozní doba v některých oblastech moc nepomáhá rychlejšímu zotavení, ale asociace prodejců vidí ve stabilním nárůstu zaplnění shopping center v posledních měsících jasný signál přiblížení se k úrovni prodejů před pandemií.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Sao Paulo
Zdroj: valor.globo.com
• Teritorium: Brazílie