Silnější oživení rakouské ekonomiky brzdí negativní nabídkové šoky

WIFO koriguje prognózy směrem dolů kvůli konfliktu na Ukrajině. Ekonomický růst o 3,9 % v roce 2022 by měl být plně přisouzen sektoru služeb.

Rakouský institut pro ekonomický výzkum WIFO zveřejnil čtvrtletní prognózy hospodářského růstu v zemi. Očekává růst HDP o 3,9 % v roce 2022 a o celá dvě procenta v roce 2023.

Ilustrační fotografie

Byly tak výrazně sníženy prosincové prognózy, které předpovídaly růst 5,2 % v roce 2022 a následně 2,5 % v roce 2023. Institut vyšších studií IHS předpovídá pro stejná období růst HDP o 3,6 % respektive 2,3 procenta.

Oba ústavy uvádějí za hlavní důvod pro snížení prognózy válku na Ukrajině a následné sankce vůči Rusku. Silné nabídkové šoky, které vedou k nedostatku nabídky a rostoucím cenám meziproduktů a polotovarů, budou brzdit průmyslovou výrobu. I přes velmi dobrou situaci týkající se objednávek WIFO očekává, že přidaná hodnota ve výrobě zboží bude v roce 2022 stagnovat.

Priorita při českém předsednictví v Radě EU? Východní partnerství

Ekonomický růst o 3,9 % v roce 2022 by tedy měl být plně přisouzen sektoru služeb. Oživení v sektoru ubytování a restaurací nebude podle WIFO schopno dosáhnout úrovně před krizí ani v roce 2023. Očekává se, že cestovní ruch poroste s tím, jak se v mnoha zemích budou postupně rušit omezení proti šíření covidu-19.

Panují však obavy, že turisté z Ameriky a Asie se budou kvůli válce na Ukrajině vyhýbat evropským destinacím. Soukromá spotřeba je navíc silně omezována vysokou inflací. WIFO nyní očekává inflaci 5,8 % pro rok 2022 a 3,2 % pro rok 2023 (IHS: 5,5 % a 2,3 %).

Prognózy Erste Group do značné míry odpovídají prognózám WIFO a IHS. Erste Group očekává, že růst rakouského HDP bude letos 3,5 %, v roce 2023 zpomalí na 2,6 %. Pro rok 2023 očekává vyšší růst než WIFO a IHS z důvodu pokračování procesu oživení výroby i spotřeby, který bude letos zpomalen geopolitickým vývojem.

Erste Group dále odhaduje, že inflace letos dosáhne 5,5 % a vrcholu dosáhne ve 2. čtvrtletí. V roce 2023 inflace pravděpodobně klesne na roční průměr 2,6 %. Stejně jako WIFO a IHS také předpokládá, že ekonomické sankce vůči Rusku zůstanou v platnosti minimálně do konce roku a že zahraniční obchod s Ruskem a Ukrajinou z velké části ustane v roce 2022.

Zdroj: Erste Group Research
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Rakousku.

• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí