Singapur – nejvíce ekologická země v Asii

Singapur je nepochybně vůdcem mezi asijskými zeměmi pro ekologickou přívětivost.

Podle indexu environmentální výkonnosti dle studie o udržitelnosti, kterou zpracovala Univerzita Yale a OSN, která měří země na základě jejich environmentálního zdraví a ekosystémové vitality, se Singapur řadí na 14. místo v mezinárodním měřítku a je nejvýše hodnocenou zemí v Asii. A nechává daleko za sebou okolní země jako Malajsie na 63. místě, Thajsko v 91. místě, Indonésie 107. a Vietnam 131. pozice. Singapurský závazek vůči ekologii je z velké části důsledkem odhodlání bývalého premiéra Lee Kuan Yewa věnovat se zeleným iniciativám a jeho snu o Singapuru jako Garden City, tedy Singapur je považován za město v zahradě.
Např. hotel PARKROYAL na Pickering, jež byl nedávno uznán za přední světový ekologický hotel v Asii – jeho fascinující fasáda se skládá z vlnitých kaskádovitých vrstev zeleně, jež slouží pro sběr dešťové vody a současně jako vláha pro další zeleň, pnoucí se po hotelu, jež obklopuje celou budovu.
Budova CapitaGreen v centrální obchodní čtvrti byla navržena ve spolupráci s ekologickými iniciativami k vytvoření udržitelného prostředí. Kromě uzpůsobené fasády, která snižuje teplotu budovy, je na střeše je také les, který přivádí studený vzduch do jádra budovy a pomáhá při ochlazování kancelářské věže.
Přes město v blízkosti přírodní rezervace Bukit Timah je Tree House, byt, který drží světový rekord dle Guinnessovy knihy rekordů za největší vertikální zahradu na světě. Každá ze čtyř budov komplexu je pokryta zelení, která snižuje oxid uhličitý a výrazně minimalizuje uhlíkovou stopu celého komplexu.
Environmentalismus proniká do každého koutku singapurského svědomí – dokonce i do nakupování! Dnes existuje několik značek, které nabízejí produkty šetrné k životnímu prostředí. Ekologické módní značky slibují oblečení vyrobené z organických tkanin a přírodních barviv a za bezpečných podmínek pro pracovníky. Firma Touch Hands nabízí cvičební úbory pro jógu a pilates, které jsou vyrobeny z materiálů jako jsou recyklovaný polyester, bambusové směsi a organická bavlna. 
Singapur je úspěšný, neboť se stal nejvíce ekologickou zemí Asie, protože jeho vláda tvrdě pracovala na vytvoření kosmopolitního života v malém prostoru. Tím, že dokáže rozprostřít obyvatele mimo centrum města do čtvrtí s kompletní infrastrukturou, se dosáhlo toho, že centrální části města jsou plné zelených ploch a současně dopravní infrastruktura napomáhá vytvořet efektivní město.

Zpracovala zahraniční kancelář CzechTrade Singapore s přispěním zdroje: https://cze.worldtourismgroup.com/is-singapore-most-eco-friendly-country-asia-58913 

 

Pravidelné novinky e-mailem