Situace s pandemií se v některých regionech Ruska zhoršuje. Bude povinná vakcinace vybraných skupin obyvatelstva

Po několika měsících každodenního snižování počtu nově nakažených se v posledních dnech v některých regionech objevují znovu alarmující signály v podobě nových případů nakažených. Ve většině případů je potvrzen výskyt indického druhu COV-19.

172587593.jpg Podle ministerstva zdravotnictví se dalo této situaci předejít, kdyby obyvatelé uposlechli doporučení a využili dobrovolné vakcinace. Ta je již několik měsíců volně dostupná všem občanům po celém území federace a vakcín je dostatek.

Aby nedošlo k dalšímu masovému šíření epidemie, přistoupilo vedení některých regionů k povinné vakcinaci vybraných skupin obyvatelstva. Ke dni 17. června 2021 byla opatření již zavedena v Moskvě, Moskevské oblasti, na Sachalinu a v Kuzbasu.

Starosta Moskvy Sergej Sobjanin podepsal vyhlášku, která nařizuje dosáhnout minimálně 60% vakcinaci osob ve vybraných segmentech ekonomiky. Jmenovitě se jedná o sféry služeb, pohostinství, obchodu, zdravotnictví, bytového hospodářství, školství, kultury a dopravy. Vybrané skupiny obyvatel musí projít povinnou vakcinací oběma dávkami nejpozději do 15. srpna. Za nedodržení vyhlášky může být dotyčnému podnikateli, resp. zaměstnanci, uložena pokuta ve výši až 50 tisíc rublů v případě fyzické osoby a 300 tisíc rublů v případě právnické osoby. Po vzoru Moskvy s podobnými pravidly přišli i další výrazně zasažené regiony.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rusko se sídlem v Moskvě.
• Oblasti podnikání: Ostatní | Zdravotnická technika
• Teritorium: Rusko