Situace v Almaty je pod kontrolou, avšak stále platí výjimečný stav

Život v Almaty se pozvolna vrací k normálu, avšak úplný návrat do běžného života může trvat dlouho. Zahraniční kancelář CzechTrade v Almaty, která se nachází v centru nedávných nepokojů, nebyla nijak zasažena a funguje v obvyklém režimu s přihlédnutím na platná omezení.

Do 19. 1. 2022 platí v Almaty výjimečný stav. To znamená zákaz vycházení v nočních hodinách mezi 23:00 a 7:00, na jehož dodržování dohlížejí bezpečnostní jednotky. V denní době působí město standardním dojmem. Většina institucí či služeb se vrací do běžného provozu. Přímé následky nepokojů a materiální poškození byly v převážné míře odstraněny. Ve městě fungují banky, směnárny, čerpací stanice, v restauracích je až do konce výjimečného stavu omezeno podávání alkoholických nápojů. Výjimečný stav platí už jen v Almaty a v sousední Almatinské (správní centrum Taldykorgan) a Žambylské oblasti (správní centrum Taraz).

Ilustrační fotografie

Internetové a mezinárodní telefonní spojení od 11. ledna funguje, avšak je třeba stále počítat s výpadky. Kancelář CzechTrade je i přes ztížené podmínky nadále k dispozici pro české firmy s aktuálními informacemi týkajícími se byznysu a řešení obchodních záležitostí a je v úzkém kontaktu se Zastupitelským úřadem ČR v Nur-Sultanu. Aktuální informace týkající se podmínek cestování do Kazachstánu je oprávněno poskytovat Velvyslanectví Kazachstánu v Praze.

Kazachstán po nepokojích? Ekonomiku čekají změny

Dne 13. ledna bylo znovuotevřeno letiště v Almaty Prozatím jsou operovány pouze vnitrostátní linky v omezeném objemu, mezinárodní spojení bude obnoveno v nejbližší době. Hlavní město Nur-Sultan (dříve Astana) je vzdáleno od Almaty 1300 km a situace je tam stabilní. Almaty je finanční centrum země, zatímco hlavní město Nur-Sultan má roli administrativní, kde sídlí státní úřady, státní firmy a některé banky. Byznys se odehrává především v Almaty a dalších regionálních centrech.

Oborové podnikatelské mise naplánované na letošní rok a specializované na segmenty energetiky a metalurgie, které organizuje agentura CzechTrade s podporou Zastupitelského úřadu v Nur-Sultanu, zůstávají v platnosti. Energetická mise původně plánovaná na březen bude posunuta na pozdější termín, datum konání metalurgické mise na konci dubna se nemění.

Priorita při českém předsednictví v Radě EU? Východní partnerství

Další aktuální informace z Kazaschtánu, podrobnosti k akcím CzechTrade konaným v roce 2022 a informace týkající se exportních příležitostí v teritoriu poskytnutneme během on-line semináře, který se uskuteční už 20. ledna a je organizován naší agenturou.

Prospekt Dostyk-před sídlem kanceláře CzechTrade Almaty_480.jpg
Prospekt Dostyk. Před sídlem kanceláře CzechTrade Almaty
Křižovatka prospektu Nazarbayeva a Satpayeva - středisko hlavních nepokojů ve městě 480.jpg
Křižovatka prospektu Nazarbayeva a Satpayeva – středisko hlavních nepokojů ve městě
Náměstí Republiky centrum nepokojů se již vrací do obvyklého rytmu. V pozadí budova vyhořelé administrace města 480.jpg
Náměstí Republiky centrum nepokojů se již vrací do obvyklého rytmu. V pozadí budova vyhořelé administrace města
Náměstí Republiky centrum nepokojů se již vrací do obvyklého rytmu 2 480.jpg
Náměstí Republiky centrum nepokojů se již vrací do obvyklého rytmu
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kazachstán.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Asie | Kazachstán | Zahraničí