Škoda Vagonka vyhrála výběrové řízení na dodávku šesti vlaků do Estonska

Škoda Vagonka vyhrála další tendr v regionu Pobaltí.

Veřejné zakázky na nákup nových vlaků, které mají od r. 2024 jezdit mezi estonským Tallinem a Tartu, se zúčastnily dvě společnosti, a to švýcarská firma Stadler – výrobce aktuálně využívaných dieselových vlaků v Estonsku – a česká společnost Škoda Vagonka, která výběrové řízení vyhrála.
Na základě rozhodnutí estonské vlády vyhlásil v lednu estonský státní provozovatel osobní železniční dopravy Elron zakázku na nákup šesti duálních elektrických vlaků s možností opce na dodávku dalších deseti vlaků v budoucnu.
Dle vyhlášeného výsledku výběrového řízení Škoda Vagonka dodá šest duálních elektrických vlakových souprav, které mají zahájit provoz do té doby elektrifikované trase mezi estonskými městy Tallinn-Tartu, a to v prosinci r. 2024. Celková hodnota šesti vlaků je 56,2 mil. EUR a předání proběhne ve druhé polovině roku 2024.
Vzhledem k tomu, že vlaky jsou duální, mohou jezdit jak na plánovaných elektrifikovaných trasách, tak na současných starších s trolejovým vedením. Maximální délka vlaků bude 85 m, přičemž tento technický parametr byl stanoven společností Elron kvůli jejím možnostem údržby vlakových souprav.

Zdroj: ERR, 29.10.2020
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Riga (Pobaltí).
• Teritorium: Estonsko