Skončil v Indii Covid-19?

V Indii se diskutuje otázka, zda se na podzim objeví třetí vlna epidemie, v době kdy je zatím u 20 % populace ukončeno očkování a blíží se velké svátky Díválí.

Bezpochyby je jednou z hlavních otázek současné Indie, zda má to nejhorší za sebou, nebo zda přijde další vlna. V odpovědích spíše převládá optimismus, i když obavy panují, protože v některých státech, jako je jihoindická Kérala, je situace měřená počtem nově nakažených (kolem 12 000 denně) stále znepokojující.

Na začátku října bylo jednou dávkou očkováno více něž 640 miliónů Indů, dvě dávky obdrželo již více než 230 miliónů obyvatel. Dvě dávky tedy obdrželo kolem 22 % populace nad 18 let věku. Tato čísla musí být pro ostatní země ohromující, ale stále 690 miliónů obyvatel zůstává na čekací listině k první nebo druhé dávce. Rekordní bylo 17. září, kdy Indie naočkovala 25 miliónů dávek. Ale podstata problémů nadále spočívá v potřebě očkování alespoň 70 % populace a k tomu je ještě kus cesty.

To, že se situace v Indii velmi stabilizovala a epidemie je na ústupu, dokládají i čísla o využití ventilátorů, jejichž kapacita je využita kolem 15 %, lůžka na JIP také pouze kolem 10 % a lůžka s kyslíkem kolem 20 %. Počet nových případů je již hluboce pod 50 tisíc denně, a tak si mohou i zdravotníci více oddechnout. Vždyť dubnová čísla dosahovala výše až 400 000 nových případů. Dokonce i v nejvíce zasaženém státě Kérala klesá každý den počet nových případů onemocnění o 20 %.

V Indii se nejčastěji podává vakcína Covishield, která vlastně indickou variantou od Astry Zeneca. Účinnost vakcíny podle studií dosahuje až 93 %. Dle odborníků však zůstává na stole řada otazníků, jako je vliv nových mutací, jak co nejdříve dokončit očkování i ve vzdálených oblastech země apod. Podzimní masové oslavy svátku Díválí budí také obavy. Nicméně stále zůstává nezbytná opatrnost založená na nošení roušky a hygienických pravidel nejméně ještě rok.  


Zdroj: www.indiatoday.in
 
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Indie v Bengalúru.
• Teritorium: Asie | Indie | Zahraničí