Zdroj: CzechTrade

Skotská vysočina může být centrem britské obnovitelné energetiky

Odlehlá část Skotska se díky hydroenergetice nemusí obávat zvyšujících se cen energií.

Knoydart je jednou z nejdrsnějších a nejodlehlejších částí britských ostrovů, kam se lze dostat pouze lodí nebo dvoudenním pěším výletem přes ledovcem vytesané soutěsky a hory.

Ilustrační fotografie

Život na tomto úchvatném kousku země mezi jezery Loch Nevis a Loch Hourn v západní části Highlands může být náročný, zejména s blížící se zimou. Sto dvacet obyvatel Knoydartu má však oproti zbytku země jednu velkou výhodu – vodní plochu, která se nachází vysoko nad vesnicí Inverie.

Jezero se jmenuje Loch Bhraomisaig a voda z něj tryská rychlostí 129 litrů za sekundu do vodní elektrárny o výkonu 280 kW. Elektrickou energií zásobuje poštu, základní školu, soukromé domy a další budovy.

Stavebnictví zažívá v Británii po pandemii boom. V čem jsou šance pro české firmy?

Podle Skotské agentury pro ochranu životního prostředí nejsou vodní elektrárny ve Skotsku ničím neobvyklým, neboť jezera a nádrže v současnosti poskytují dostatek vody pro napájení přibližně poloviny domácností v zemi. Knoydart je však jiný. Je tak odlehlý, že není napojen na národní síť, což znamená, že ceny zde nejsou diktovány velkoobchodními náklady dražších forem energie.

Hydroenergetika je ve Skotsku velkým tématem a zároveň příležitostí pro české exportéry. V zemi vzniká celá řada lokálních projektů podobných právě odlehlému Knoydartu, ale i hojné množství řádově větších infrastrukturních projektů.

Naše londýnská kancelář CzechTrade plánuje na květen 2023 strategickou energetickou misi českých exportérů do Skotska. Mise bude spojena s veletrhem obnovitelné energetiky ALL-ENERGY v Glasgow (https://www.all-energy.co.uk/) a v návaznosti společně navštívíme jeden ze současných projektů, který využívá vodní energii k výrobě elektřiny spolu s dalšími jednáními.

Pokud by vaše firma měla o účast na misi zájem, neváhejte nás oslovit na london@czechtrade.cz.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království.
Zdroj: BBC

• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí

Doporučujeme