Zdroj: CzechTrade

Skotsko má velké ambice v oblasti vodíku

Skotská vláda vkládá nemalé naděje a financování do komerčního uplatnění vodíkových technologií. Ministr pro energetiku Michael Matheson zdůraznil, že rozvoj vodíkového průmyslu by mohl znamenat největší průmyslovou příležitost od dob ropy a zemního plynu.

Podle plánů současné skotské vlády by mohl vodík, který lze využívat v palivových článcích vyrábějících elektřinu nebo teplo, Skotsku pomoci splnit stanovené cíle v oblasti net zero a udržitelné energetiky. Matheson dále dodal, že právě pro vodík existuje významný exportní potenciál, přičemž vláda už plánuje, jak tuto a další obnovitelné energie zapojit do proměny země na nezávislou ekonomiku.

Ilustrační fotografie

Skotská vláda v loňském roce zveřejnila návrh akčního plánu, v němž stanovila, jak toto odvětví podpořit. Cílem je dosáhnout do roku 2030 výrobního výkonu 5 gigawattů, který by se do roku 2045 zvýšil na 25 GW. Ve Skotsku už běží 38 individuálních projektů v různých stádiích vývoje, které se zaměřují na komercializaci vodíku.

Londýnská kancelář CzechTrade tento vývoj dlouhodobě monitoruje a v roce 2023 plánuje uskutečnit odbornou misi českých firem, které se v segmentu pohybují a mají ambice pro mezinárodní spolupráci. Cílem je představit skotským společnostem potenciál českých firem v tomto dynamicky se rozvíjejícím sektoru a přispět k navázání kontaktů.

Pokud by vaše firmě měla o účast zájem, neváhejte kontaktovat londýnský tým na e-mailu london@czechtrade.cz.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království.
Zdroj: The Herald Scotland

• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí

Doporučujeme