Zdroj: CzechTrade

Skotský trh se solárními panely zažívá obrovský boom. Reaguje na prudký nárůst cen za energie

Skotské firmy hlásí nárůst poptávek o stovky procent ze strany podniků i domácností po instalaci solárních panelů. Výsledkem je nedostatek materiálů a několikaměsíční zpoždění projektů.

Poptávka zásadně roste jak u domácností, tak u firem. Za zájmem stojí rapidně rostoucí ceny energií, které vystřelily v návaznosti na konflikt na Ukrajině. Zatímco v minulosti byla návratnost investice do solárních panelů pro běžné domácnosti v řádech 3-5 let, se současnými cenami energií se může jednat pouze už o 12 měsíců.

Ilustrační fotografie

Klíčová fakta o skotské solární energetice:

  • více než 56 000 domácností využívá fotovoltaické systémy;
  • solární technologie v současné době představují dostatečnou výrobní kapacitu pro napájení přibližně 90 000 skotských domácností;
  • celkově toto odvětví přináší skotské ekonomice přibližně 62 milionů liber a podporuje 2 390 pracovních míst;
  • solární energie má mezi britskou veřejností největší podporu ze všech technologií obnovitelných zdrojů energie, celých 90 % lidí podporuje její rozvoj.

Stavebnictví zažívá v Británii po pandemii boom. V čem jsou šance pro české firmy?

Zatímco v implementaci jiných zdrojů obnovitelné energie je Skotsko v porovnání se zbytkem Evropy poměrně úspěšné, solární panely byly doposud poměrně opomíjenou technologií. Dle vládních plánů na zvýšení kapacity solární energie a tržních indikátorů se dá očekávat, ze Skotsko bude dále rozvíjet infrastrukturu solárních elektráren a domácích instalací solárních panelů.

Skotsko je dlouhodobě zajímavým trhem pro energetické exportní firmy, které by mohly být vítězi současné krize. Čeští exportéři z řad výrobních, ale také technologických firem by rozhodně neměli tento dynamický trh opomíjet.

Zpracoval tým zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království.
Zdroj: BBC

• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Velká Británie

Doporučujeme