Zdroj: CzechTrade

Slibně se vyvíjí příliv zahraničních turistů do Turecka

V porovnání s prvním kvartálem loňského roku navštívilo Turecko o 26,7 % turistů více. Bylo jich na 6,2 milionu, nárůst je zejména z Bulharska, Ruska a Německa.

Turecko je vyhlášenou turistickou destinací, nejen v hlavní turistické sezóně. Mezi turisty z celého světa je velmi populární po celý rok. Postupně se po poklesech návštěvnosti způsobených pandemií covidu-19 navrací do doby před, k rekordnímu roku 2019. V posledním roce se stává stále více populárnější mezi turisty z oblasti Perského zálivu a Středního východu.

Ilustrační fotografie

V únoru letošního roku byl zaznamenán jejich pokles díky ničivému zemětřesení, ale po uklidnění situace a konci Ramadánu se turisté z těchto oblastí opět navrací. Největší nárůst se pak očekává ke konci června, kdy začnou letní prázdniny. 

V roce 2022 navštívilo Turecko z oblastí Perského zálivu a Středního východu na 5 milionu turistů. V letošním roce se očekává, že jich dorazí přes 6 milionů. Důležité pro místní ekonomiku je fakt, že tito turisté nenavštěvují jen největší a nejznámější turecké město Istanbul, ale cestují také do dalších provincií, jako Yalova, Bursa a Trabzon. Z jejich návštěvy tak profitují i v těchto oblastech, nejen v hojně navštěvovaném Istanbulu. Letecká společnost Emirates posiluje dopravní kapacitu přidáváním dalších spojů, kdy z Dubaje do Istanbulu denně létají tři spoje.

ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii

Díky zahraniční měně, kterou turisté obecně do Turecka přiváží, je turistický sektor velmi důležitý a vítaný pro místní ekonomiku. Napomáhá v boji proti inflaci a deficitu státního rozpočtu. Příjmy z turismu rostly o 32,3 % s porovnávaným s prvním kvartálem loňského roku a generovaly na 8,8 mld. dolarů.

V loňském roce, kdy došlo k plnému obnovení turismu v zemi, byl spatřován výrazný nárůst oproti předchozím dvěma letům, které byly plně poznamenány pandemií covidu-19 v roce 2020 a jejími dozvuky ještě v roce 2021. V roce 2020 navštívilo Turecko pouze 12,73 milionu turistů, rok na to pak již 24,71 milionu. Oproti rekordnímu roku 2019 s 45,1 miliony to bylo stále ještě výrazně méně.

Vloni již do Turecka dorazilo na 44,6 milionu návštěvníků a situace se takřka navrátila do doby před pandemií covidu-19. Loňský rok byl ale rekordní co do příjmů z turismu s 46,3 mld. dolarů. V letošním roce je odhadováno, že Turecko celkově navštíví až 60 milionů turistů. Do roku 2028 se očekává nárůst a k 90 milionům turistů s příjmem dosahujícím 100 mld. dolarů.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Turecko.
Zdroj: https://www.paturkey.com

• Teritorium: Asie | Turecko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Cestovní ruch, volný čas | Služby

Doporučujeme