Sloučení Cannadian Pacific Railway s Kansas City Southern prospěje kanadským dopravcům

Objem kanadských železničních exportů surové ropy byl v minulém roce vysoce proměnlivý.

Sloučení Cannadian Pacific Railway (dále jen CP Rail) s Kansas City Southern slibuje zlepšení služeb pro kanadské přepravce, nedojde však k výraznému nárůstu objemu železniční přepravy surové ropy.

Kanadská železniční společnost CP Rail odkoupila svou americkou konkurenci za 25 miliard USD, a dosáhla tak propojení sítě železnic z Kanady do jižní části USA a Mexika.

Premiér kanadské provincie Alberty Jason Kenney 21. března na Twitteru označil toto propojení za úspěch pro kanadskou surovou ropy a její export do USA představující velký zvrat po zrušení plánů na výstavbu ropovodu mezi Albertou a USA označeným jako Keystone XL pipeline project. Samotná CP Rail ale neočekává, že toto spojení přinese velké změny v objemu exportované ropy, neboť větší podíl na exportech ropy z Kanady má konkurenční kanadská železniční společnost Canadian National.

Objem kanadských železničních exportů surové ropy byl vloni vysoce proměnlivý. Objem exportů vzrostl na rekordních 412 tisíc barelů za den v únoru 2020, exporty ale výrazně opadly na 39 tisíc barelů za den v červenci 2020, to byl nejnižší měsíční vývoz za posledních osm let. V prosinci 2020 se export surové ropy pohyboval okolo 190 tisíc barelů za den.

Jednoznačnou výhodou spojení Cannadian Pacific Railway s Kansas City Southern bude zlepšení služeb pro kanadské přepravce a zvýšení počtu možných dopravních tras mířících na jih USA a do Mexika. CP Rail si slibuje zvýšení ročních příjmů o zhruba 800 milionů USD, především nárůstem počtu zákazníků, úsporu nákladů přibližně 180 milionů USD ročně (hlavně úsporou paliva, nákladů na administrativu, za pronájem prostor a vybavení, či nákladů na licence a informační technologie) a větší dosah na severoamerickém trhu.

Sídlo společnosti zůstane v Calgary, Kansas City bude domovem pro regionální pobočku.

CP Rail po spojení s Kansas City Southern bude operovat na více než 32 tisících kilometrech železniční sítě v Kanadě, USA a Mexiku, s pracovní sílou 20 tisíc zaměstnanců a celkovými ročními příjmy okolo 8,7 miliardy USD.

Vypracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: The Canadian Press
• Oblasti podnikání: Doprava, logistika